https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-chce-omezit-emise-rtuti-na-cele-planete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise chce omezit emise rtuti na celé planetě

13.11.2006 12:01 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Evropská komise navrhuje zákon, který od roku 2011 zakazuje veškerý vývoz rtuti z EU. Zákaz tvoří klíčovou část strategie EU, která chce celosvětově omezit výskyt této vysoce toxické látky. Konec vývozu významně zredukuje světové dodávky a tím i emise těžkého kovu do životního prostředí. Navržené nařízení požaduje, aby rtuť už nebyla užívána v průmyslu alkalických chloridů. Rtuť, vznikající při některých dalších výrobních procesech, musí být od 1.července 2011 bezpečně uložena.
 

Na konferenci, kterou pořádala Komise koncem října za účelem propagace globálních aktivit v tomto směru, řekl komisař pro životní prostředí Stavros Dimas: „Návrh podtrhuje rozhodnutí komise chránit lidi a životní prostředí před vystavením tomuto vysoce toxickému kovu. Pokud Evropská unie prosadí zákaz exportu rtuti a bude požadovat její bezpečné uložení, půjde příkladem světu, aby také omezil emise rtuti. Naléhavě žádám další země, aby podpořily kroky vedoucí k celosvětové smlouvě.“

Komise už vznesla návrh na potřebu legálního celosvětového nástroje o rtuti při zasedání vládní Rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Účelem říjnové konference v Bruselu bylo také zlepšit mezinárodní povědomí o tématu rtuti a zajistilo kontakty mezi státy produkujícími rtuť a těmi, co ji dovážejí. Zúčastnilo se jí 30 států mimo Unii, včetně Číny, Ruska, Indie, Brazílie, USA a Kanady.

Rtuť a její sloučeniny jsou jedovaté pro lidi, zvířata i celé ekosystémy. Vysoké dávky mohou být smrtelné, ale i relativně nízké koncentrace mohou vážně poškodit nervový systém, jsou spojeny s možnými škodlivými vlivy na oběhovou soustavu, imunitní systém a reprodukční schopnosti. Rtuť se ukládá v prostředí, kde se může změnit na metyl rtuti, což je její nejjedovatější forma. Metyl rtuti snadno projde placentou do krevního oběhu plodu i přes hematoencefalickou bariéru do mozku. Proto existují velké obavy zejména o děti a těhotné ženy.

Používání rtuti v EU i celosvětově klesá. Světová poptávka je po 3400 tunách ročně, přičemž země staré evropské patnáctky v roce 2005 použily asi 440 tun. Hlavní využití rtuti je při těžbě zlata v malém měřítku, v průmyslu alkalických chloridů a při výrobě vinyl-chlorid monomeru – základu výroby PVC. V Evropské unii už je významným uživatelem rtuti jen průmysl alkalických chloridů a postupně je rušeno využívání elektrolyzéru se rtuťovou katodou při výrobě chlóru. Další významné použití rtuti je v zubním amalgámu.

Hlavním světovým dodavatelem rtuti je španělský státem vlastněný podnik MAYASA, který dodává tisíc tun ročně. Komise svůj návrh probírala jak s firmou MAYASA, tak se španělskou vládou a dalšími zainteresovanými stranami - představiteli průmyslu alkalických chloridů. Všichni souhlasili s datem 1.července 2011, kdy nařízení vejde v platnost.

Nařízení se bude týkat také rtuti používané k čištění zemního plynu či výrobě neželezných kovů. Bezpečným uložením rtuti se myslí např. v podzemních solných dolech, adaptovaných na ukládání odpadu.

Nařízení o zákazu rtuti nyní projednají poslanci v Evropském parlamentu a musí ho schválit Rada ministrů všech členských zemí.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist