https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/swissinfo-nepuvodni-chlupaci-vitezne-tahnou-evropou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Swissinfo: Nepůvodní chlupáči vítězně táhnou Evropou

7.12.2005 09:13 | PRAHA/CURYCH (EcoMonitor)
Mývali, psíci mývalovití a veverky popelavé možná na cestě Evropou vytlačí domácí druhy. Cizí zvířata s sebou nesou také choroby, proti kterým evropské druhy živočichů nemají imunitu, napsal švýcarský deník Swissinfo.
 

Podle Švýcarské agentury pro životní prostředí představují největší hrozbu veverky popelavé. Kvůli nim již v Británii téměř vymizely domácí veverky obecné. Christoph Jäggi z této agentury tvrdí, že rozšíření veverek popelavých ve Švýcarsku je pouze otázkou času. Záleží na tom, za jak dlouho se jim podaří dostat přes italské Alpy. V Itálii začala šedivá invaze v roce 1948 vypuštěním dvou párů veverek popelavých na zahradě ambasadora v Turíně. Proti pozdějším snahám expanzi veverek zastavit se však postavili ochránci práv zvířat a dnes už jim v cestě na sever nedokáže nic zabránit.

Podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody (IUCN) si veverky popelavé dokážou obstarávat potravu efektivněji než zrzavé veverky a navíc přenášejí virus, který jejich evropské příbuzné zabíjí. Navíc veverky popelavé velmi silně poškozují jehličnany a listnáče (buk, dub, javor a smrk), vybírají ptačí hnízda a přehlodávají elektrické kabely. "Veverky popelavé znamenají pro naše domácí druhy vážnou hrozbu, a proto bychom je měli střílet," řekl Christoph Jäggi pro Swissinfo.

Na švýcarských hranicích už jsou také mývali a psíci mývalovití, píše agentura. Tyto druhy jsou si velmi podobné, mývali však patří mezi šelmy medvědovité a psíci mezi šelmy psovité. Mývali mají zavalitější postavu a trochu odlišnou obličejovou kresbu. Pocházejí ze Severní Ameriky, do Evropy se dostali s nacisty, když se Hermann Göring rozhodl v roce 1934 obohatit říšskou faunu. Podle odborníků se tento živočich nyní v evropských zemích šíří alarmující rychlostí.

Psík mývalovitý žil až do začátku minulého století zejména ve východní Asii. Pak jej začali Rusové chovat pro jeho tlustou srst. Brzy však zjistili, že kýžený zimní kožíšek mají pouze zvířata divoká. Mezi lety 1928 a 1950 bylo na Ukrajině vypuštěno do přírody okolo 10 000 psíků mývalovitých a ti se pomalu vydali západním směrem. Největší populace psíků žije v Polsku. Psíci mývalovití a mývali jsou velmi nebezpeční pro ptáky, jako je čejka, bramborníček a koliha, kteří už jsou dost ohroženi zemědělstvím.

Ve Švýcarsku není lov těchto nepůvodních druhů nijak omezen. Nedá se však očekávat, že se s problematickými druhy lovci zvládnou vypořádat sami, píše Swissinfo.

Podle článku Julie Huntové na serveru Swissinfo ze dne 3. 12. 2005


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist