https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministrem-zivotniho-prostredi-bude-libor-ambrozek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministrem životního prostředí bude Libor Ambrozek

9.7.2002 08:55 | PRAHA (EkoList)
Ministrem životního prostředí v nové české vládě bude dosavadní předseda sněmovního Podvýboru pro životní prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Poté, co včera večer skončily konzultace o personálním složení nové vlády mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, to novinářům oznámil předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla.
 

Výběr Libora Ambrozka, který je předsedou největší české ekologické organizace, Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), už přivítalo další ekologické sdružení, Hnuti DUHA. "Tento lidovecký politik se v minulém volebním období umístil na druhém místě v žebříčku poslanců, kteří nejčastěji hlasovali pro ekologické zákony. Sám často standardy pro lepší zdraví a kvalitu života veřejnosti v parlamentu prosazoval," zdůvodňuje krok své organizace mluvčí Hnutí DUHA Karolína Šůlová. Duze se líbí také skutečnost, že v kabinetu zasedne na místě ministra bez portfeje poslanec US-DEU Vladimír Mlynář, který se ve zmíněném žebříčku, který sestavilo sdružení Zelený kruh, umístil na prvním místě. "S oběma politiky jsme v minulosti úspěšně spolupracovali," dodává Šůlová. Konkrétními příklady jsou podle ní ochrana NP Šumava, omezování obalových odpadů (plastové lahve) či myslivecký zákon.

Sám budoucí premiér Vladimír Špidla patřil k zakládajícím členům ČSOP v Jižních Čechách. Z dalších resortů, které budou mít svojí agendou blízko k environmentální problematice, stojí za zmínku ministerstvo zemědělství, které obsadí dosavadní poslanec ČSSD Jaroslav Palas či ministerstvo dopravy a spojů, v jehož čele stane lidovecký senátor Milan Šimonovský. Ministrem průmylu a obchodu ve Špidlově vládě bude dosavadní ministr financí Jiří Rusnok (ČSSD) a ministrem pro místní rozvoj Pavel Němec (US-DEU). S ekologickou problematikou by mohl přijít často do styku také Petr Mareš (US-DEU), navržený na post vicepremiéra pro vědu a výzkum.

"Špidlův kabinet má mimořádnou šanci prosazovat dobrou ekologickou politiku, kterou nejen vyčistí vzduch a ochrání krajinu, ale také podpoří moderní technologie, sníží nezaměstnanost a podpoří rozvoj regionů," komentoval složení nové vlády další z aktivistů Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký.

RNDr. Libor Ambrozek, navržený na post ministra životního prostředí, se narodil 2. 8. 1966. Vystudoval systematickou biologii na PřF UK v Praze. Pracoval jako biolog v hodonínském muzeu, později pak na referátu životního prostředí OkÚ Hodonín. Členem KDU-ČSL se stal v roce 1990, poslancem za stejnou stranu byl zvolen v parlamentních volbách v roce 1996. Ambrozek je předsedou ČSOP, byl dosud předsedou Rady Státního fondu životního prostředí a v uplynulém období rovněž sněmovního Podvýboru pro životní prostředí. Ambrozek je ženatý, má jednu dceru.

Ing. Jaroslav Palas, navržený na post ministra zemědělství, se narodil 2. 10. 1952. Palas je vystudovaný zemědělský inženýr. V letech 1981 - 1990 byl členem KSČ. V roce 1992 kandidoval do Poslanecké sněmovny za Levý blok. Členem ČSSD se stal v roce 1995, jejím poslancem pak v roce 1996. V uplynulém volebním období byl předsedou sněmovního Zemědělského výboru. Jaroslav Palas je ženatý.

Ing. Milan Šimonovský, navržený na post ministra dopravy a spojů, se narodil 17. 2. 1949. Vystudoval stavební fakultu VUT Brno, poté pracoval v Útvaru hlavního architekta města Brna. V roce 1990 vstoupil do KDU-ČSL a začal se angažovat v komunální politice, aby se nakonec stal náměstkem brněnského primátora. V roce 2000 byl za Čtyřkoalici zvolen do Senátu PČR. Milan Šimonovský je ženatý, má jednoho syna.

Ing. Jiří Rusnok, navržený na post ministra průmyslu a obchodu, se narodil 16. 10. 1960. Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze. V dubnu 2001 nahradil ve vládě Miloše Zemana na postu ministra financí Pavla Mertlíka. Poslancem ČSSD se stal až v letošních volbách. Jiří Rusnok je ženatý, má dvě děti.

Mgr. Pavel Němec, navržený na post ministra pro místní rozvoj, se narodil 20. 7. 1971. Absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze. Poslancem za Unii svobody se stal v parlamentních volbách v roce 1998. V uplynulém volebním období byl místopředsedou sněmovního Mandátového a imunitního výboru, kromě toho pracoval také ve výboru ústavněprávním. Pavel Němec je svobodný.

PhDr. Petr Mareš, CSc., navržený na post vicepremiéra pro vědu, výzkum a lidské zdroje, se narodil 15. 1. 1953. Vystudoval historii na univerzitě ve Varšavě a filozofii v kombinaci s historií na FF UK v Praze. Poslancem za Unii svobody se stal v roce 1998. V uplynulém období byl předsedou sněmovního Výboru pro školství a kulturu. V letošních volbách Mareš u voličů neuspěl a do Poslanecké sněmovny se nedostal. Petr Mareš je ženatý a má dvě dcery.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist