https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vstupne-do-narodnich-parku-se-platit-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vstupné do národních parků se platit nebude

29.9.2005 14:57 | PRAHA (EkoList)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) před několika lety oslovilo české národní parky, aby zvážily, zda je možné na jejich území vybírat vstupné. Výsledek průzkumu je navzdory poplašným zprávám v médiích zřejmý. Vybírání vstupného se zatím nepřipravuje.
 

Pravčická brána v Českém Švýcarsku
Foto: Václav Sojka
Za vstup do přírody se přitom už na mnoha místech České republiky platí: v Adršpašsko-teplických skalách, u Hřenska v Českém Švýcarsku, v Prachovských skalách i na dalších místech. Na žádném z nich však nevybírá peníze ochrana přírody. Jde vždy o soukromé majitele nebo obce. Ochranáři ale vstupné běžně vybírají ve světě – třeba v Polsku nebo v Chorvatsku. České parky si však nejsou jisté, co by jim to skutečně přineslo.

Parky to nepálí
„Pro nás je výběr vstupného nerentabilní. Podyjí není zaplaveno turisty jako třeba Krkonoše. Snad kdyby měla fungovat nějaká dlouhodobá permanentka jako vstup do všech parků v republice, taková „dálniční známka“ pro parky, tomu bychom se nebránili,“ vysvětluje Jan Kos z Národního praku Podyjí. V Českém Švýcarsku myšlenka na výběr vstupného zaměstnance rovněž nevzrušuje. „Ani nevím, že bychom to dostali od ministerstva jako úkol. Neformálně jsme o tom mezi sebou diskutovali, a ani tak jsme nebyli schopni se shodnout,“ říká Antonín Votápek z oddělení veřejných vztahů Národního parku České Švýcarsko. Votápek teoreticky uvažuje o tom, že by se zpoplatnění mohlo týkat některých hodně zatížených lokalit, správa ale nic takového zatím nepřipravuje. Na území Českého Švýcarska se přitom už na dvou místech, v soutěskách Kamenice a pod Pravčickou bránou, peníze vybírají. Jenomže tam obce, stát a Lesy ČR pozemky vhodné pro výběr vstupného prodali soukromníkům.

„Novinářům neustále zdůrazňuji, že nejdřív musíme vyřešit zonaci a bezzásahovost na území parku. Potom se možná můžeme bavit o případném vybírání vstupného,“ upozorňuje zase mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub. Uvažuje se o zpoplatnění tras pro běžecké lyžování a o poplatku za sjíždění Vltavy. „Tuhle sezónu se ale trasy pro běžecké lyžování (jejichž úpravu správa parku už tradičně spolufinancuje) zpoplatňovat nebudou,“ ujišťuje Holub. Přestože park už ví o lokalitách, kde by se dalo vybírat za pouhý vstup, případná diskuse o tom je podle něj už vůbec hudbou budoucnosti.

Vážněji se myšlenkou na vstupné zabývali v Krkonoších, které by na případném výběru vstupného mohly vydělat až desítky milionů korun ročně. V druhé polovině září už ale mluvčí parku Radek Drahný nechce na otázky týkající se vstupného odpovídat. „Nezlobte se, ale ministerstvo nás požádalo, abychom se k tomu už nevyjadřovali,“ říká a odkazuje na ministerskou mluvčí. Park uvažoval o zpoplatnění vstupu do první zóny při ceně vstupenky na úrovni jednoho eura. To totiž odpovídá ceně vstupného, které se platí v polské části parku. Všechny parky ale společně zdůrazňují jednu věc: vlastní rozhodnutí je na ministerstvu.

„Ukázalo se, že ze strany parků ani ze strany ministerstva zájem není,“ komentuje dnes výsledky průzkumu Vladimír Hynek z oddělení velkoplošných chráněných území MŽP. „Rozhodně bychom nechtěli, aby se platilo pouze za vstup. Když vybírat peníze, tak jen za nějakou službu,“ říká Jakub Kašpar z oddělení vnějších vztahů MŽP. Vladimír Hynek to upřesňuje. „Park by mohl nabízet průvodce a za tuhle službu by mohl chtít peníze.“ To je podle něj podobné jako chtít peníze za vstup třeba do nějaké expozice nebo na lanovku, kde vybírání peněz nikomu divné nepřipadá. Zdůrazňuje ale, že by si turista takovou službu při vstupu do parku v žádném případě nemusel kupovat povinně. „Aby parky mohly vybírat vstupné, musela by k tomu existovat vyhláška. Tu my ale nepřipravujeme a ani se k tomu v dohledné době nechystáme.“

A proč se vůbec ministerstvo do průzkumu pustilo? „Hledali jsme způsob, jak zajistit dodatečné příjmy národním parkům,“ vysvětluje Vladimír Hynek. Jan Kos z Podyjí to vidí podobně. „Ochrana přírody stojí dost peněz a stát se prostřednictvím ministerstva snaží vytypovat, co by se mohlo zpoplatnit, aby na ni stát nemusel tolik doplácet. To je jistě oprávněná snaha.“

Tento článek je převzat z tištěného EkoListu 10/2005.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist