https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-mohou-nove-technologie-zastavit-zmeny-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Mohou nové technologie zastavit změny klimatu?

15.7.2005 09:34 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Před cestou do Gleneagles na summit G8 trval George Bush na tom, že nechce žádnou další dohodu podobnou té z Kjóta. Místo toho prohlásil, že k ochraně životního prostředí stačí nové technologie. Jaký druh technologií měl však na mysli?
 

Potřebujeme se naučit účinněji využívat současné technologie, abychom alespoň zpola dosáhli 60-70% omezení emisí potřebného pro několik dalších desetiletí.
Foto: Martin Mach/EkoList
Trevor Davies, vedoucí programu na omezení emisí oxidů uhlíku z University of East Anglia, je znepokojen některými projekty upřednostňovanými Bushovou administrativou, protože jsou spekulativní a k jejich použití může dojít až za několik desítek let. Existují plány na změnu reflexivnosti Země umístěním obřích reflexivních štítů na oběžné dráze, nebo rozmístěním zářících částeček do atmosféry. Posledně jmenovaná možnost se podle Daviese týká spíše odborníků na podnebí. I když je tímto způsobem možné odrážet sluneční energii zpět do vesmíru, není příliš jasné, jak to ovlivní atmosféru a celosvětové klima.

Také se mluvilo o dalších hypotetických možnostech, jako například o umístění obřích uhlíkových extraktorů poblíž měst.

I přijatelnější nové technologie nejsou všelékem na proměny klimatu, tvrdí Davies. Nadějí jsou vodíkové palivové články. Jestliže ale mají pomoci redukovat emise skleníkových plynů, musí využívat levné a obnovitelné zdroje vodíku. Navíc je potřeba, aby byly uvedeny do zkušebního provozu v rozmezí několika příštích desetiletí.

Další slibované technologie, jako například „lapače“ oxidu uhličitého produkovaného elektrárnami a uložení tohoto odpadu hluboko pod zem či zvýšení účinnosti fosilních paliv pro elektrárny, jsou vzdáleny od praktického používání desítky let. Přílivové elektrárny se hodí pro ostrovy, jako je Británie, ale jsou méně reálné pro Spojené státy a realizace jaderné fúze, která může poskytnout obrovské množství energie, je vzdálená zhruba půl století.

Podle Daviese mohou být všechny tyto možnosti součástí dlouhodobého boje s klimatickými změnami. Jenže omezit produkci emisí je potřeba právě teď. „Je to problém, který se týká dneška,“ říká vědec.

Vývoj nových technologií je pouhou částí komplexního pochopení klimatických změn, myslí si Davies. Potřebujeme se naučit účinněji využívat současné technologie, abychom alespoň zpola dosáhli 60-70% omezení emisí potřebného pro několik dalších desetiletí. Prozaičtěji řečeno, je potřeba změnit naše chování.

Podle článku Oli Ushera The Guardian 07. 07. 2005. Martin Turek


reklama

 
Martin Turek

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist