https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/msnbc-jaderna-fuze-bude-zbrani-proti-zmenam-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MSNBC: Jaderná fúze bude zbraní proti změnám klimatu

27.6.2005 11:36 | PRAHA/STOCKHOLM (EcoMonitor)
Od jaderná fúze se očekává, že vedle bohatého zdroje energie přinese i řešení v boji s globálním oteplováním. Klíčové bude jednání zemí G8 příští týden, které by konečně mělo určit, kde vyroste první testovací reaktor na světě.
 

Příprava projektu ITER.
Foto: /www.iter.org/
Dvě členské země skupiny G8, Francie a Japonsko, dlouhou dobu soupeří o možnost vystavět na svém území fúzní reaktor, kterému se říká ITER (Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor). Investice do tohoto projektu se v následujících dvaceti letech očekávají ve výši 12 miliard dolarů. Jaderná fúze napodobuje procesy, jakými vzniká energie na Slunci, a v případě úspěchu by měla přinést téměř nevyčerpatelný zdroj levné, čisté a neradioaktivní energie vyráběné z mořské vody.

Klimatické změny se podle mnoha odborníků podaří odvrátit, jestliže se hlavním zdrojem výroby elektrické energie stanou jaderné elektrárny. Tato otázka je také na programu setkání představitelů nejbohatších států světa ve Skotsku 6.- 8. července. Zřejmě se také bude projednávat výstavba experimentálního reaktoru ITER. Jaderná energie nevypouští do ovzduší CO2 ani žádné jiné plyny, které stojí podle vědců za klimatickými změnami.

„O ITERu se rozhodne. Doufám, že to bude na zasedání G8 ve Skotsku,“ říká Robert Aymar, výkonný ředitel švýcarské Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Podle něj projekt ITER podporují Spojené státy, Evropská unie, Čína, Rusko, Japonsko a Jižní Korea spolu s Indií a Brazílií, které se zřejmě brzy připojí ke skupině zemí G8. „Tyto země chápou na politické úrovni možnosti celého projektu a také to, že je potřeba se pokusit překonat všechny neshody a těžkosti,“ dodává Aymar.

Výstavba zkušebního reaktoru byla připravena již v roce 2003, jenže vojenská kampaň USA v Iráku změnila místo, kde by měl ITER stát. Prezident Bush, který chtěl odměnit Japonsko za podporu vojenského zásahu proti Saddámu Husajnovi, podporoval asijskou velmoc v přetahování s Evropskou unií o to, kde bude nakonec reaktor postaven. EU prosazuje Cadarache v jižní Francii.

Ayamar a Carlo Rubbia, italský jaderný vědec a nositel Nobelovy ceny z roku 1984, se setkali na sympóziu o energetice pořádané nadací Nobelovy ceny. Podle nich jen jaderná a solární energie vypadají jako životaschopné řešení pro celosvětově se zvyšující spotřebu energie, které nepřinese zhoršení v podobě klimatických změn. 1,6 miliardy lidí, tedy celá čtvrtina obyvatel Země, nemá přístup k elektrické energii. Podle Carla Rubbia dnešní jaderné reaktory používající štěpení namísto fúze časem úplně vymizí. Dnešní atomové elektrárny, ve kterých vzniká energie dělením atomů uranu, produkují nebezpečný radioaktivní odpad. V současnosti vyrábějí kolem 15 % celosvětové spotřeby elektřiny.

Fúzní reaktory by podle italského vědce měly „odstranit největší obavy, které jsme měli v minulosti“. Ty se vynořily například po černobylské tragédii. Vědcům se dosud nepodařilo zcela ovládnout proces fúze, ale jsou přesvědčeni, že „cíle bude dosaženo“. Podle Aymara by se první komerční fúzní reaktory měly objevit kolem roku 2050.

Podle článku agentury Reuters na MSNBC 23. 06. 2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist