https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proti-plytvani-s-pesticidy-mohou-zemedelci-nasadit-cesky-pocitacovy-program
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proti plýtvání s pesticidy mohou zemědělci nasadit český počítačový program

4.7.2015 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Možná toho nemusíme stříkat tolik, šéfe
Možná toho nemusíme stříkat tolik, šéfe
Foto | tpmartins / Flickr
Čeští zemědělci by nemuseli plýtvat s pesticidy na svých polích. Pomoci by jim v tom mohl počítačový program, který agronomům usnadní nasazování chemikálií. Podle vědců bude mít šetrnější využívání pesticidů příznivý dopad na životní prostředí. Jde totiž o látky, které jsou sice užitečné, přinášejí však i řadu závažných problémů.
 

Nový počítačový program s poněkud odstrašujícím názvem „Expertní systém pro zpřesněné rozhodování o používání pesticidů“ vznikl ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze díky podpoře Technologické agentury ČR. Program umožňuje stanovit ekonomický práh škodlivosti pesticidů, bilanci nákladů a zisků nebo předpovídat ztráty na výnosech pro 77 hospodářsky významných chorob a škůdců polních plodin.

„Pro každou polní plodinu nabízí program přehled škodlivých organismů doplněný o aktualizovaný seznam přípravků na ochranu rostlin, včetně jejich dávky na hektar,“ říká Rut Bízková, předsedkyně TAČR.

Zemědělec díky programu zjistí hodnoty ekonomického prahu škodlivosti. „To znamená stupeň výskytu škodlivého organismu, od kterého se vyplatí provést ošetření,“ vysvětluje profesor František Kocourek z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze.

K dispozici jsou také tabulky se seznamem přípravků povolených k likvidaci vybraného škodlivého organismu, včetně porovnání přípravků mezi sebou na základě zadaných hodnot. Pro každý přípravek je uvedena cena na jeden hektar, dávka na 1 hektar a vypočtená bilance nákladů a zisků.

Škodlivost pesticidů pro člověka i celý biosystém je známa. Legislativní opatření a pokrok ve výzkumu sice snižují rizika pesticidů pro bezpečnost potravin, ale současně význam pesticidů roste s potřebou stále vyšší produkce zemědělských plodin. Negativní vliv nadměrné spotřeby pesticidů na biodiverzitu a přírodní zdroje jako je půda a voda se nesnižuje.

Pesticidy jsou přípravky a prostředky určené k omezování a hubení rostlinných a živočišných škůdců, ale jejich užívání přináší řadu problémů - od ohrožování zdraví pracovníků přes kontaminaci pitné vody až po podíl na poklesu biologické rozmanitosti, například úhynu včel.

Před nedávnem Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) nově zařadila na seznam karcinogenů pět dalších pesticidů. V roce 2011 vstoupila v platnost pravidla Evropské unie na regulaci používání pesticidů. V roce 2013 byl vyhlášen Národní akční plán ke snížení používání pesticidů a další opatření, která jsou potřebná, v některých oblastech funkční, ale v praktických důsledcích pro intenzivní zemědělství ne vždy dostatečně účinná.

„Projekt profesora Františka Kocourka přišel s radikálně novým, přitom překvapivě jednoduchým, funkčním a zcela logickým řešením. Při zbytečném nebo nadměrném užívání pesticidů dochází k ekonomickým ztrátám, tedy zemědělec snižuje svůj výnos a připravuje se o peníze,“ komentuje výhody programu Rut Bízková.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist