https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mit-vedci-zkoumaji-jak-trosky-satelitu-na-orbite-rotuji-kvuli-recyklaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MIT vědci zkoumají, jak trosky satelitů na orbitě rotují. Kvůli recyklaci

15.9.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na oběžné dráze Země je víc jak 6000 funkčních satelitů a tisíce nefunkčních. Vědci z MIT zkoumají, jak by se dalo k troskám satelitům přiblížit a dostat zpátky na Zem.
Na oběžné dráze Země je víc jak 6000 funkčních satelitů a tisíce nefunkčních. Vědci z MIT zkoumají, jak by se dalo k troskám satelitům přiblížit a dostat zpátky na Zem.
Na oběžné dráze Země je víc jak 6000 funkčních satelitů a tisíce nefunkčních. Vědci z MIT zkoumají, jak by se dalo k troskám satelitům přiblížit a dostat zpátky na Zem. Velkou překážkou je to, že se předměty na orbitě točí. A točí se naprosto jinak, než jak jsme zvyklí u věcí zde na Zemi.
 

Vědci z MIT se snaží porozumět zákonitostem toho, jak se zbytky satelitů na orbitě chovají, zejména tomu, jak se točí, kde je centrum masy a jak je masa trosek rozložená. Motivací k tomu je, že dříve nebo později bude potřeba oběžnou dráhu vyčistit od vesmírného harampádí a satelity zrecyklovat.

Vědci přitom mohou vycházet jen z vizuálních informací. Na jejich základě pak sestavují algoritmus toho, jak objekty v prostředí nulové gravitace rotují. Svůj algoritmus si mohli vědci jednou otestovat v prostorách Mezinárodní vesmírné stanici, ve které vypustili dva satelity velikosti volejbalového míče. Jeden byl vybaven stereokamerou a druhý simulovat vesmírnou trosku.

„Na oběžné dráze je něco jako geostacionární hřbitov. Pár stovek kilometrů od normální oběžné dráhy je spousta satelitů, které jsou prostě mrtvé,“ říká Alvar Saenz-Otero, šéf výzkumu Ústavu pro letectví a kosmonautiku na MIT. Ohromné množství vesmírného šrotu bude dříve či později potřeba z orbity dostat. Bude potřeba se k satelitům přiblížit, přizpůsobit se jejich rotaci a připojit je k sobě.

„Řešením by mohlo být do vesmíru vyslat supervelkou popelářskou loď, která by to všechno mohla jednoduše shrábnout. Ale to je nepředstavitelně drahé,“ říká Alvar Saenz-Otero. Ekonomicky schůdnější je vyslat do vesmíru malou loď. „Potíž je, že malá vesmírná loď, která se připojí k rotujícím satelitům, sama začne rotovat. Je proto nutné pochopit, jak ono víření na oběžné dráze funguje, aby bylo možné loď stále kontrolovat.“

Vědci svůj algoritmus detailně představí v příštím vydání Journal of Field Robotics.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist