https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/news-international-klimaticke-zmeny-prinesou-hlad-do-chudych-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

News International: Klimatické změny přinesou hlad do chudých zemí

3.6.2005 10:29 | PRAHA/HYDERABAD (EcoMonitor)
Klimatické změny přinesou menší výnosy zemědělských plodin, více lidí tak bude ohroženo podvýživou nebo přímo hladem. Kvůli změnám může dojít i k nárůstu nemocí u zvířat a rostlin, říká zpráva Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
 

Rozvojové země příjdou kvůli změnám klimatu o 280 milionů tun obilovin.
Ilustrační foto: Agricultural Research Service/http://www.ars.usda.gov
OSN spolu s Mezinárodním institutem pro analýzu aplikovaných systémů (IIASA) vyvinuly systém agro-ekologických zón (AEZ), databázi znázorňující půdu a klima na celém světě. Systém je vhodný právě ke zkoumání dopadů klimatických změn na jednotlivé regiony a geografické oblasti, kvalitu zemědělské půdy a pravděpodobnost výnosů.

Podle zprávy FAO přednesené na zasedání Výboru pro zajištění světové výživy bude ve čtyřiceti nejchudších zemích světa, které obývá na 2 miliardy lidí, včetně 450 miliónů lidí trpících podvýživou, znamenat pokles výnosů zemědělských plodin v důsledku změny klimatu obrovský nárůst počtu hladovějících lidí. To ve svém důsledku povede k velmi pomalému zlepšování situace těchto lidí, kteří trpí kombinací obrovské chudoby a špatné dostupnosti potravin.

Zabezpečení výživy pro domácnosti je dáno dosažitelností potravin, jejich cenovou dostupností pro velké množství lidí, stabilitou zdrojů potravin a nutriční hodnotou přijímanou v potravě.

Šedesát pět rozvojových zemí, ve kterých v roce 1995 žila více než polovina obyvatel všech rozvojových zemí na světě, je postaveno před nebezpečí, že kvůli změnám klimatu vypěstují ročně o 280 miliónů tun obilovin méně, což představuje částku 56 miliard amerických dolarů. Tato ztráta odpovídá 16 % hrubého domácího produktu pocházejícího ze zemědělství v těchto zemích (podle cen v roce 1995), dodává zpráva FAO. Podle ní změny teplot a rozšíření znečištění mohou zvýšit nebezpečí nemocí jak u lidí, tak především rozšířit nemoci zvířat přes hranice regionů. Tyto nemoci jsou způsobené patogeny, které mohou být potencionálně nebezpečné i lidem. Nejznámějším případem je ptačí (asijská) chřipka.

Podle článku The News International, Pakistan 03. 06. 2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist