https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-archivni-obili-ukazuje-na-znecisteni-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Archivní obilí ukazuje na znečištění ovzduší

14.4.2005 13:18 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Vědci použili nejstarší pole na světě, na kterém se kontinuálně pěstují zemědělské plodiny od poloviny 19. století, aby ukázali, jak znečištění ovzduší ovlivňuje nemoci pšenice.
 

Sklizeň pšenice v USA.
Foto: Agricultural Research Service/http://www.ars.usda.gov/

Bordbalkský experiment britské Výzkumné stanice v Rothamstedu vychází z toho, že na stejném místě a stejné půdě se pěstuje obilí již od roku 1843. Detailní záznamy spolu se vzorky jsou uloženy v místním archivu. Bart Fraaije a jeho tým použil tyto záznamy jako důkaz pro existenci vztahu mezi dvěma druhy houbových patogenů v rostlinách a koncentrací oxidu siřičitého v ovzduší. Dvě houbové choroby, braničnatka plevová (Phaeosphaeria nodorum) a braničnatka pšeničná (Mycosphaerella graminicola), způsobují žlutavé skvrny na listech a každoročně způsobí zemědělcům ztráty milionů tun obilí. Kvůli těmto chorobám musí zemědělci ve Velké Británii několikrát za sezonu obilí chemicky ošetřit, aby udrželi nemoci pod kontrolou.

Bordbalkský experiment začal původně kvůli zkoumaní dopadů používaných hnojiv na bohatost úrody i na zeminu. Ale průzkum pozoruhodného archivu usušených rostlin, vzorků půdy a úzkostlivě vedených záznamů přinesl zajímavé výsledky. Bylo možné získat DNA z usušeného stébla, které ukázalo změny ve výskytu houbových patogenů. Dva původci nemocí pšenice se během uplynulých desetiletí podstatně změnili, ale důvody této změny zůstávaly dosud neznámé.

Podle výsledků současného výzkumu, publikovaných v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, má zvýšený výskyt jednoho z druhů houbových onemocnění souvislost se zvýšeným obsahem oxidu siřičitého (SO2) v ovzduší. Jak od doby průmyslové revoluce rostly emise SO2 v atmosféře, stala se převládajícím škůdcem pšenice braničnatka plevová, zatímco braničnatka pšeničná byla velmi vzácná. Jenže v posledních dvaceti letech došlo k dramatickému poklesu v objemu spáleného uhlí, což způsobilo pokles emisí SO2, a situace se najednou obrací. Obvyklejší houbou se stává braničnatka pšeničná.

Znečištění má podstatný vliv na rostliny i jejich nemoci. Jenže, ne vždy je možné najít jasnou souvislost jako u případů nemocné pšenice. Je možné, že vyšší koncentrace plynu přímo ovlivňují houby, ale zřejmě pravděpodobnější bude, že SO2 narušuje rostlinou tkáň a ta se pak stává náchylná k nemocem. „Spousta výzkumů popsaných v literatuře ukazuje, že rostliny mohou reagovat na patogeny a bojovat proti nim. A oxid siřičitý možná nějak ovlivňuje jejich obranné schopnosti,“ říká Bart Fraaije.

Podle článku BBC Online News 12. 04. 2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist