https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bulharsko-proti-geneticky-modifikovanym-plodinam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bulharsko proti geneticky modifikovaným plodinám

11.3.2005 18:06 | PRAHA/SOFIE (EkoList)
Bulharský parlament měl dnes v rámci harmonizace legislativy s EU projednat zákon, který by měl v budoucnu zabránit pěstování některých geneticky modifikovaných (GM) plodin. Informuje o tom agentura Reuters.
 

Zákaz neplatí pro pěstování GM kukuřice.
Ilustrační foto: Jan Stejskal/EkoList
Kromě pěstování a prodeje GM plodin zakazaných legislativou EU, zahrnuje seznam ještě plodiny jako tabák, pšenici, bavlnu, růže a veškeré ovoce a zeleninu.

Podle Reuters se zákaz netýká geneticky modifikované kukuřice. Seznam ale zůstává otevřený, a ministři zemědělství a životního prostředí do něj mohou v budoucnu zasahovat.

"Zítra návrh schválíme," byl si podle Reuters jist předseda bulharské parlamentní komise pro životní prostředí Dzhevdet Chakurov.

Další GM plodiny budou přísně regulované a musí být jasně označeny, píše dále Reuters.

Mnoho evropanů má obavy z GM organismů kvůli možnému vlivu na lidské zdraví. Environmentální organizace obviňují biotechnologické firmy ze zneužívání legislativ chudších východoevropských zemí EU k výrobě GM plodin.

Výrobci jako Monsanto tvrdí, že jídlo z GM plodin je bezpečné. V Bulharsku nikdy veřejná debata o GM organismech neproběhla, jedním z důvodů je boj s chudobou, která představuje pro řadu Bulharů důležitější problém.

V polovině devadesátých let minulého století byl Bulharský institut genetického inženýrství jedním z prvních na světě, který vyvíjel tabákové druhy odolné proti nemocem a pesticidům. Rovněž experimentoval s jabloněmi a rajčaty, uvádí agentura Reuters.

Aktivisté se obávají nezákonného pěstování GM plodin. Obavy mají i z případného legálního pěstování, GM kukuřice by se podle nich mohla dostat přes krmivo pro dobytek do potravního řetězce. Pokuty za porušení zákona o pěstování těchto plodin by se měly pohybovat okolo jednoho milionu bulharské levy (přibližně 15 milionů korun), uvádí dále agentura Reuters.

Bulharský soused Rumunsko, které míří do EU rovněž v roce 2007, pěstuje v současné době geneticky modifikovanou soju na 0,4 procentech svých zemědělských území.

Maďarsko, jeden z největších producentů obilí v EU, se stalo první ze zemí východní Evropy, která se postavila proti GM kukuřici. Letos totiž zakázalo pěstování křížených semen Monsanta MON 810.


reklama

 
Jan Šatoplet

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist