https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-netopyr-cerny-pri-lovu-pouziva-zaludnou-techniku-septa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Netopýr černý při lovu používá záludnou techniku – šeptá

3.9.2010 12:31 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/BRISTOL (Ecomonitor)
Tým vědců z univerzity v Bristolu odhalil tajemství, které stojí za loveckými úspěchy netopýra černého. Výzkum pomocí nejmodernější techniky poukázal na další stupeň v závodech evolučního zbrojení mezi lovci – netopýry a jejich kořistí – můrami, píše ScienceDaily.
 

Netopýr
Holger Goerlitz odhalil, že volání netopýrů černých je přibližně stokrát tišší než u ostatních netopýrů. Můry tak nemají šanci zjistit pomocí svého výstražného aparátu blížícího se netopýra.
Ilustrační foto: United States Government

Objev strategie, díky které jsou lovci o krok napřed před kořistí, je poměrně vzácný. Kořist si obvykle udržuje patřičný náskok. „V případě neúspěchu zůstane lovec bez večeře. Pokud není úspěšná kořist, stojí ji to život,“ objasňuje badatel Holger Goerlitz složitý evoluční princip. Celá plejáda druhů nočních motýlů a můr si za staletí vyvinula řadu účinných mechanismů, jak se nestát netopýří potravou. Častým prvkem obrany je prevence: schopnost slyšet ultrazvukové signály vysílané netopýry a vyhnout se jejich letovému koridoru. Bristolští badatelé však odhalili, že jeden z druhů nočních letců – netopýr černý, přechytračil můry svou protiakcí. Místo hlasitého ultrazvukového „volání“ jen tiše „šeptá“.

Matt Zeale, jeden z bristolských výzkumníků, navrhl speciální genetický marker, který umožňuje vysledovat, jaké druhy hmyzu, například brouků a můr, netopýr vlastně posvačil. Hannah ter Hofstede, další z týmu badatelů, vypracovala postup umožňující vysledovat z impulsů nervového centra živých můr, zda netopýry slyší, nebo ne. Výsledky ale ukázaly, že na rozdíl od ostatních netopýrů je majoritní složkou potravy netopýra černého řada druhů můr s vyvinutým sluchovým obranným mechanismem. „Většina můr dokáže detekovat blížícího se netopýra na 30 metrů, netopýr černý se ale přiblíží ke kořisti na 3,5 metru, aniž by byl zpozorován,“ potvrzuje nečekaný objev Hannah ter Hofstede.

Holger Goerlitz se soustředil i na echolokaci netopýrů. Odhalil, že volání netopýrů černých je přibližně stokrát tišší než u ostatních netopýrů. Můry tak nemají šanci zjistit pomocí svého výstražného aparátu blížícího se netopýra. Tato strategie sice znamená pro netopýra omezený rozsah detekce, ale zvyšuje jeho neslyšitelnost. „Je to, jako když se potmě pohybujete se zapalovačem místo s reflektorem,“ dodává Goerlitz. Netopýři černí jsou úspěšní lovci, protože se mohou zaměřit na můry, které by jiným uletěly. Vítězí v konkurenčním boji s dalšími netopýrovitými.

Podle článku „Barbastelle Bat Uses a Sneaky Hunting Strategy to Catch Its Prey“ uveřejněném na serveru ScienceDaily 23. srpna 2010.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist