https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-pripady-traveni-dravcu-ve-skotsku-jsou-nejvyssi-za-poslednich-20-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Případy trávení dravců ve Skotsku jsou nejvyšší za posledních 20 let

20.8.2010 06:19 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor)
Celkem 46 prokazatelných útoků na dravé ptáky, zejména káňata a velmi ohrožené orly skalní, bylo zaznamenáno ke konci minulého roku v oblasti skotských slatin. Počet útoků je nejvyšší za poslední dvě dekády a zahrnuje jak střelbu na kroužící ptáky, tak nástrahy a pasti obsahující jed, likvidaci hnízd nebo návnady v podobě otrávených mršin. Časopis Guardian přináší pohled místní organizace přírody RBSP (Královská společnost pro ochranu ptactva), podle nichž současný model lokální ochrany dravých ptáků nefunguje.
 

Orel skalní
Majitelé půdy by se měli postarat o to, aby na jejich pozemcích nedocházelo k útokům na dravce. Na snímku orel skalní
Foto: Mila Zinkova/Wikimedia commons

RBSP se snaží přesvědčit skotskou ministryni životního prostředí Roseannu Cunninghamovou, aby učinila majitele slatin a přilehlých pozemků zodpovědnými za to, k čemu na jejich půdě dochází. Navrhovaný zákon by měl přenést na majitele pozemků obdobnou povinnost, jakou mají například majitelé hostinců – ti rovněž v rámci provozoven zodpovídají za to, že alkohol nebude prodáván nezletilým a nesou zodpovědnost za bezpečnost svých hostů. A tak by se lokální správci půdy měli postarat o to, aby na jejich pozemcích nedocházelo k útokům na dravce.

Průměrný počet útoků na dravce žijící na slatinách se každoročně pohyboval kolem 27 případů. Podle slov mluvčího RBSP Duncana Orr-Ewinga stojí za téměř dvojnásobným zvýšením snaha místních zabránit dravcům v odlovu divoké zvěře, zejména tetřívků, na které by si rádi vystřelili sami. Svou roli hraje také komerční lov. Přestože na 225 místních majitelů půdy podepsalo dobrovolně prohlášení odsuzující útoky na dravce, praktická vymahatelnost odpovědnosti za případné nástrahy a otrávené pasti na pozemcích však zatím chybí.

„Potřebujeme silnější sankce, prostě správný zákon, který by útoky tvrději postihoval,“ tvrdí Orr-Ewing „V rámci dobrovolného přístupu majitelů se totiž za dvacet let vůbec nic nezměnilo.“ Odpovědí těmto snahám je zatím jen zpráva vydaná skotskou vládou, která používá jiné mapovací postupy a vyhodnocuje dané ztráty na zvířatech od roku 2008 jako nadále setrvalé a průměrné. A proto nevyžadující vměšování se do osobního vlastnictví a přenášení zodpovědnosti za usmrcení dravců na majitele půdy.

Podle zprávy "Poisoning of Scottish birds of prey at highest levels in 20 years", uveřejněné v deníku The Guardian 23.7 2010


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist