https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/absolut-green-ekopismo-od-greenpeace-ktere-setri-toner-nesmysl-rikaji-odbornici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Absolut Green – ekopísmo od Greenpeace, které šetří toner. Nesmysl, říkají odborníci

29.7.2010 15:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ekologická organizace Greenpeace v červenci představila „ekologické“ písmo Absolut Green, které má uspořit až 30 % toneru či inkoustu při tisku dokumentu. Podle odborníků na písma a tisk je to nesmysl. Výpočet také ukázal, že mnohem úspornějším písmem než Absolut Green je obyčejný Times New Roman. Organizace Greenpeace si je omezení svého písma vědoma a připravuje úsporný font typu Times New Roman.
 

Litery GR vysázené v písmu Absolut Green
"Vykousáno od myší". Litery GR vysázené v ekopísmu Absolut Green
Repro: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Písmo Absolut Green má toner či inkoust ušetřit tím, že jednotlivé litery nejsou plné, ale jsou jak uvádí Greenpeace „jakoby vykousané od myší“. Toner se tak nenanáší v plné ploše písmene, ale jen v jeho „nevykousaných“ částech. „Při normální velikosti písmen nejsou změny patrné. Při tisku se však ušetří kolem 30 % toneru,“ tvrdí Greenpeace.

Nápad s perforací písmen neměla jen organizace Greenpeace. Nizozemská společnost Ecofont letos získala European Environmental Design Award za svůj počítačový program, který „proděraví“ písmena v okamžiku, kdy se chystáte daný text vytisknout. Společnost slibuje úsporu inkoustu či toneru víc jak 25 %. Ale zatímco její software nemá českou diakritiku a stojí 15 euro s platností licence na 3 roky, Greenpeace nabízí své písmo v češtině a zdarma.

Podle Františka Štorma, majitele typografického studia Střešovická písmolijna, písmo Absolut Green esteticky pokulhává. „Jedná se o jednoúčelový průměrný font nepoužitelný pro dlouhé čtení. Greenpeace řeší jen jediný aspekt problému, zatímco ostatní opomíjí. Kde je např. ergonomie čtení?“ ptá se Štorm. Podle něho je teoreticky možné, že uvedené písmo nějaký toner šetří - jako každé světlejší písmo. „Ale ještě více se ušetří tím, že se nebude tisknout nic a bude jen elektronická administrativa,“ říká Štorm. Podle něho je na celkové zátěži spojené s laserovým tiskem úspora toneru zcela marginální položka.

Podle Tomáše Nejedlíka, který se profesionálně věnuje tiskovým technologiím ve společnosti Macron Systems, neřeší nové písmo úspory toneru ve zbývající grafice. Písmo se podle něho dá použít jen do velikost 20, pak už jsou úpravy fontu vidět a ruší. „Tohle je typicky příklad znovu vynalézání kola - a ještě k tomu špatně,“ říká k celému nápadu Tomáš Nejedlík. „V moderních laserových tiskárnách dávno existuje režim šetření toneru, který pouze stačí zapnout.“ V praxi se úsporný režim tiskárny chová tak, že tiskárna například vynechá sudé řádky a/nebo sloupce v tiskové matici. „Tento přístup pak není omezen jen na fonty, ale na kompletní grafiku,“ říká Tomáš Nejedlík.

Matouš Mihaliček, učitel počítačové grafiky na pražské Střední uměleckoprůmyslové škole, pro Ekolist.cz vypočítal relativní úsporu toneru u písma Absolut Green. Pro srovnání použil běžně fonty Arial a Times New Roman a font Andulka Book Pro ze Střešovické písmolijny. Všechny čtyři fonty použil na stejném českém textu o 533 znacích. Následně spočítal, jakou plochu celkově dané písmo zabere. Relativní rozdíly pak vyjádřil v procentech s tím, že základ 100 % je plocha, kterou na vytištění pokusného textu potřeboval font Absolut Green.

Písmo Arial je jediné, které spotřebovalo o 7,5 % více toneru než Absolut Green. Písmo Andulka Book Pro je bezmála o 8 % úspornější než Absolut Green. Za to písmo Times New Roman je oproti Absolut Green úspornější o 24 %. Matouš Mihaliček proto doporučuje používat pro tisk písmo Times New Roman, které je podle něho výrazně úspornější nejen v pokrytí barvou, ale i ve spotřebě papíru. V případě, že byste měli přesně jednu stranu dokumentu popsanou písmem Times New Roman a tento text ve stejné velikosti převedli do písma Absolut Green, přeteče text na další stranu – a spotřebujete o jeden list papíru navíc. „Úspory dosahuje Times New Roman tím, že při uživatelem nastavené velikosti písma používá menší litery,“ vysvětluje Matouš Mihaliček.

Co na to Greenpeace? „Velká řada dokumentů končí vzápětí po vytištění v koši na papír. Nejšetrnější je pochopitelně zvážit, zda je takový dokument opravdu nutné vytisknout,“ zdůrazňuje Lucie Jakešová z Greenpeace. „A když už je to ale skutečně třeba, nabízí Absolut Green možnost ušetřit alespoň toner.“ Lucie Jakešová dál vysvětluje, že nápad s ekopísmem vznikl jako aktivita dobrovolníků. Pro úpravu písma vybrali takové, které bylo pod volnou licencí a smí se volně používat a modifikovat.

K ergonomii čtení, kterou zmiňoval František Štorm, uvádí Lucie Jakešová, že záměrem bylo vytvořit písmo, kterým se tisknou dokumenty s jepičím životem - podklady k poradám, poznámky a podobně, které vzápětí putují do koše. Nebylo ale prý myšleno jako písmo pro tištění knih či časopisů.

Greenpeace zároveň chtěla vyjít vstříc lidem, kteří třeba nevědí, že jejich tiskárna má úsporný mód. "Některé levnější modely navíc tuto funkci ani nemají," říká Lucie Jakešová. Na základě reakcí, které se k jejich nápadu objevily, chystají upravit jiné freewarové písmo, tentokrát typu Times New Roman. "Do dvou tří týdnů ho budeme mít upravené a pomocí softwaru budeme mít i přesně spočteno, jakou písmo přináší úsporu," říká Lucie Jakešová a uzavírá: „Zájem o ekopísmo nás těší. A proto je chceme na základě připomínek uživatelů i nadále vylepšovat.“

Tip: Víte, že na jeden list papíru můžete vytisknout více stran dokumentu? Zkuste CTRL+P, pak vlastnosti a pak zvolit počet stran na list. U běžného textu jsou dvě strany na jeden list stále dobře čitelné.

reklama

 
Martin Mach Ondřej
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist