https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-navzdory-rade-opatreni-se-znecisteni-v-cine-zhorsuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Navzdory řadě opatření se znečištění v Číně zhoršuje

29.7.2010 15:06 | PRAHA/PEKING (Ecomonitor)
Čína prožívá stále nevídaný ekonomický růst, ale stále není schopná snížit jeho negativní dopad na životní prostředí. A to navzdory řadě nejrůznějších opatření, říká vládní zpráva zveřejněná tento týden. Města trápí znečištěné ovzduší kvůli uhelným elektrárnám, prachu ze stavební činnosti a milionům automobilů na přecpaných silnicích. Nově se ukazuje velký nárůst případů průmyslových havárií a znečištění vodních toků, píše deník The New York Times.
 

Doprava v Pekingu
Nařízení, kvůli kterému nesmí každý den do ulic Pekingu pětina automobilů, se míjí účinkem kvůli 250 000 nových aut, které se ve městě objevily jen během prvních čtyř měsíců roku 2010.
Licence: Volné dílo (public domain)
Ilustrační foto: Love Krittaya/Wikimedia Commons

Podle vládní studie roste znečištění ovzduší prachovými částicemi i ve velkoměstech jako je Peking, přestože se nejhorší průmyslové provozy uzavírají a automobily musí splňovat přísnější limity znečištění. Nepomáhá ani program, který má obyvatele hlavního města odradit od používáni uhlí v domácnostech.

Podle ministerstva ochrany životního prostředí se v první polovině roku 2010 zvýšil počet nehod, při kterých došlo k úniku látek jak do ovzduší, tak do vody, na dvojnásobek. Průměrně se jich tak odehrálo deset za měsíc. Podle zprávy je také voda ve více než čtvrtině řek, jezer a pramenů příliš znečištěná a nedá se použít jako pitná voda. Zemi trápí i kyselé deště.

Také čínské noviny přinášejí výběr zpráv o ekologických nehodách z poslední doby, včetně výbuchu ropovodu, při kterém se do Žlutého moře dostaly hektolitry ropy nebo o úniku škodlivin z dolu na měď, jež usmrtil tuny ryb či o desítkách dětí, které se otrávily olovem kvůli nelegální těžbě zlata. Noviny psaly i o tom, že se kvůli neregulovanému znečištění z továrny na hliník před čtrnácti dny střetli demonstranti s policií.

Podle Ma Jun z Institutu pro záležitosti a veřejnosti a životního prostředí (IPEA) v Pekingu snahu městské správy o zlepšení kvality ovzduší zcela přebíjí obrovská výstavba, kvůli které se do ovzduší dostávají tuny prachu. Dalším důvodem je neustále narůstající počet soukromých automobilů. Nařízení, kvůli kterému nesmí každý den do ulic Pekingu pětina automobilů, se míjí účinkem kvůli 250 000 nových aut, které se ve městě objevily jen během prvních čtyř měsíců roku 2010. Před letními olympijskými hrami v roce 2008 se řada továren musela přesunout dál za město. Jenže vítr je schopný přinést částice prachu stovky kilometrů zpátky.

Problémy se smogem ještě zhoršují velice horká léta v Pekingu. Místní obyvatelé se snaží poradit si s negativním dopadem znečištění jak se dá, od větší konzumace zeleniny a pití více vody, přes nošení roušek přes ústa až po recepty, které radí místní televize. Zdejším ženám například doporučuje chránit pleť před smogem nanesením jedné vrstvy makeupu navíc.

Podle článku Andrewa Jacobsona „As China’s Economy Grows, Pollution Worsens Despite New Efforts to Control It“ zveřejného na serveru The New York Times 28. 7. 2010.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist