https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-kockovite-selmy-umi-napodobit-volani-sve-koristi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Kočkovité šelmy umí napodobit volání své kořisti

13.7.2010 17:29 | ROCKVILLE/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor)
Ocelot dlouhoocasý umí napodobit hlas své kořisti - tamarína pestrého, malé opičky velikosti veverky. Jedná se vůbec o první záznam, kdy kočkovité šelmy v Americe napodobují zvuky a hlasové projevy své potravy, píše ScienceDaily.
 

Ocelot dlouhoocasý
"Tamaríne, pojď ke mně blíž!" Na snímku ocelot dlouhoocasý
Foto: Malene Thyssen/Wikimedia Commons

Velmi neobvyklé chování bylo výzkumníky z Wildlife Conservation Society (WCS) a Federální univerzity Amazonie (UFAM) zaznamenáno v brazilských amazonských lesích v okolí parku Reserva Florestal Adolpho Ducke. Pozorování potvrdilo dosud jen kusé a spíše anekdotické zprávy obyvatel Amazonie, kteří napodobování zvuků šelmami – včetně jaguárů a pum – pozorovali již dříve. Kočkovité šelmy údajně napodobují volání primátů, agutiů a dalších druhů, aby je přilákali co nejblíže.

„Kočkovité šelmy jsou známy pro svou hbitost, ale tahle hlasová manipulace naznačuje i psychologickou vychytralost. Tu bude potřeba dále zkoumat,“ řekl ScienceDaily Fabio Rohe, jeden z výzkumníků WCS.

Vědci, kteří v brazilských pralesích zkoumali chování tamarínů pestrých, zaznamenali chování kočkovitých šelem poprvé v roce 2005. Tehdy pozorovali skupinu osmi tamarínů pestrých, kteří se krmili plody fíkovníku. Tamaríni zaslechli volání podobné hlasu mláděte tamarína, které však vydával ukrytý ocelot. Tamarín, který skupinu hlídal, se vydal na zem, aby prozkoumal, co se to dole mezi liánami děje. Následně začal varovně pištět, aby skupinu varoval před podivnými zvuky. Čtyři tamaríni, zmatení voláním mláděte, však jeho výstražné volání nebrali vážně a vydali se na zem zdroj zvuku prozkoumat sami. V tu chvíli ze stromu sešplhal ocelot a zaútočil. Drápkaté opičky včas lest prohlédly a utekly.

V tomto případě bylo mimikry ocelota neúspěšné, nicméně badatelé byli ohromeni důmyslnou loveckou strategií. „Toto pozorování prokázalo důvěryhodnost tvrzení domorodých obyvatel,“ říká Avecita Chicchón, ředitel výzkumného programu WCS pro latinskou Ameriku. A dodává, že je potřeba prozkoumat i chování dalších kočkovitých šelem, u kterých se toto chování traduje.

Podle zprávy Wild Cat Found Mimicking Monkey Calls; Predatory Trickery Documented for the First Time in Wild Felids in Americas, vydanou na ScienceDaily 9. července 2010.


reklama

 
Radomír Dohnal, mmo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist