https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/forum-ekolistu-jsou-desetilete-tendry-vhodnou-formou-ochrany-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fórum Ekolistu: Jsou desetileté tendry vhodnou formou ochrany lesů?

4.5.2010 10:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zhruba před dvěma měsíci antimonopolní úřad pozastavil poslední velkou zakázku společnosti Lesy ČR za téměř 16 miliard korun. Kritizovali ji lesníci i politici, například pro podmínky diskriminující některé uchazeče. Tendry pro roky 2011 až 2020 mají pokrýt přibližně 1,2 milionu hektarů lesů, což je asi 90 procent celkové výměry ploch Lesů ČR. Zbytek prací si Lesy ČR zajistí prostřednictvím svých pěti lesních závodů. Nyní dostaly Lesy ČR povolení od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v tendru pokračovat. Redakce Ekolistu.cz si od několika odborníků vyžádala komentář k otázce, zda jsou právě dlouhodobé, až desetileté, zakázky vhodnou formou péče o naše lesy.
 

Poznámka serveru Ekolist.cz:
Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných institucí s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:

"Je pro ochranu lesů spravovaných Lesy ČR lepší, když tento státní podnik vypíše až desetileté tendry na lesní práce včetně prodeje dřeva, nebo je vhodnější zadávat více menších krátkodobých zakázek?"

Své odpovědi nám poslali:

Podle Ministerstva zemědělství jsou dlouhodobé smlouvy pro les přínosem. „Pro všechny činnosti prováděné v lese v pěstební, těžební a ostatní činnosti je bezpodmínečně nutná znalost přírodního prostředí ve vztahu k ročním obdobím i klimatickým poměrům daného území. Je jasné, že bez místní až skoro detailní znalosti spravovaného lesního celku, kterou lze získat určitě za delší dobu, než jakou poskytuje krátkodobá zakázka, to nejde,“ uvádí ministerstvo ve svém stanovisku pro Ekolist.cz. Podle něj v případech krátkodobých tenderů, kdy i v průběhu jednoho kalendářního roku dojde k několika výměnám dodavatelské firmy, není v lidských silách se s daným lesním úsekem seznámit. Navíc prý všechny tendery nejsou desetileté, ale jen některé smluvní územní jednotky budou na tuto maximální dobu (celý komentář čtěte zde).

Zásadně oponuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha: „Neprůhledný způsob prodeje dřeva z lesů pod správou Lesy ČR kritizoval mimo jiné i Nejvyšší kontrolní úřad. Přirozeným zájmem dodavatelských firem je, aby během desetileté lhůty, kterou dostanou, měly z polesí rychlý zisk. Proto budou poškozovat lesy holosečným kácením a podobnými praktikami.“ Podle jeho názoru nemají také dodavatelské firmy sebemenší zájem na takzvané přirozené obnově, kdy lesníci nechávají vykácená místa zarůst semenáčky. Je to prý zdravější pro les a také levnější, neboť se ušetří peníze za umělou výsadbu řádkovaných stromků (celý komentář čtěte zde). „Pro odpovědnou správu veřejných lesů je mnohem vhodnější, aby revírníci zadávali více menších a krátkodobých zakázek prověřeným místním firmám, o jejichž kvalitě se již přesvědčili. Mohou tak pružně reagovat na změny podmínek v lesích i na ceny na trhu se dřevem, lépe kontrolovat odvedenou práci a vyžadovat plnění smluvních podmínek,“ míní Bláha.

„Dle mého názoru nemá zásadní význam pro ochranu lesů v majetku státem spravovaných státním podnikem Lesy České republiky délka smluv uzavřených na základě transparentních výběrových řízení, nýbrž faktická forma správy státního lesního majetku,“ uvádí Miloš Balák, předseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR. Dále připomíná, že v současné době Lesy ČR hospodaří dle schválených lesních hospodářských plánů a zadávají jednotlivé lesnické činnosti na základě pěstebních a těžebních projektů, které vypracovávají zaměstnanci státního podniku (celý komentář čtěte zde). „Lesnické společnosti, jako dodavatelé jednotlivých lesnických činností mají vliv na ochranu lesa pouze plněním nebo neplněním uzavřených smluv, předaných projektů v těžební a pěstební činnosti nebo zadávacích listů. Tím přímo ovlivňují vlastní ochranu lesních porostů,“ vysvětluje Balák.


reklama

 
Dominika Patrovská
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist