https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chrudim-prvni-mesto-s-emas
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chrudim – první město s EMAS

23.4.2010 15:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na začátku letošního roku registrovala Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) město Chrudim do Programu EMAS. Chrudim se tak stala 26. českou organizací zapojenou do tohoto programu. A prvním českým městem.
 

Chrudimské náměstí
Chrudim, město, kde mají EMAS. Na snímku chrudimské náměstí.
Foto: Ben Skála/Wikimedia Commons

Podle Šárky Trunečkové z chrudimského městského úřadu město zavedením systému environmentálního řízení a auditu EMAS navázalo na své aktivity v rámci Projektu Zdravé město, který zastřešuje Světová zdravotnická organizace. Jedním z pilířů tohoto projektu je i uplatňování principů udržitelného rozvoje. „EMAS na úřadě chápeme jako dobrý signál pro všechny občany města i naše partnery v tom smyslu, že stav životního prostředí nám není lhostejný,“ uvádí Šárka Trunečková, koordinátorka Projektu Zdravé město a Místní agendy 21. Co přesně systém environmentálního řízení a auditu EMAS obnáší viz níže.

Chrudim se o zapojení do systému začala ucházet v roce 2007, když Evropská komise realizovala projekt "COMPASS+" vytvořený speciálně pro nové členské země EU. Tehdy se v České republice do projektu přihlásila hned tři města - Chrudim, Vsetín a Kopřivnice.

Město Vsetín o zavedení systému EMAS podle slov tiskové mluvčí Evy Stejskalové stále uvažuje. „V současné době probíhá analýza nároků na zavedení tohoto systému včetně finančních nároků a samozřejmě přínosu zavedení tohoto systému oproti již zavedeným,“ říká. Kopřivnice od svého záměru později upustila. „Vzhledem k tomu, že při bližším seznamování se systémem EMAS byla shledána určitá duplicita s již zavedenými projekty a zavádění systému EMAS by vyžadovalo určité personální a finanční zabezpečení, odstoupilo město od certifikovaného zavádění tohoto systému,“ vysvětlila rozhodnutí Lucie Petříčková z kopřivnického úřadu. Nicméně podle jejích slov se v současné době o systému EMAS na úřadě opět hovoří, rozhodnuto ale ještě nebylo.

Dlouhý a nelehký proces

Chrudim si v souvislosti se zapojením do systému pochvaluje vytvoření jednotného rámce pro všechny činnosti úřadu, jasné stanovení odpovědností za jednotlivé činnosti a přesné nastavení kontrolních mechanismů. „Za pozitivum považujeme i to, že došlo ke zvýšení povědomí zaměstnanců o problematice ochrany životního prostředí, i o tom, že každý z nás může přispět k tomu, aby se stav životního prostředí nezhoršoval,“ pokračuje Trunečková.

V Chrudimi byla řešena zejména oblast zeleného nakupování, odpadového hospodářství, řízení dopravy ve městě a emisí do ovzduší. Město nabídlo možnost zapojit se do systému i příspěvkovým organizacím města a obchodním společnostem zřizovaných městem. Podle Trunečkové se do projektu zapojily všechny obchodní společnosti, dvě základní školy, všechny mateřské školy a Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim.

Podle webu chrudimského úřadu byly praktickými kroky v naplňování programu například zohledňování energetických štítků při nákupu spotřebičů, používání ekologicky šetrných výrobků a recyklovaného papíru, vypínání elektrických spotřebičů ze stand-by režimu, zhasínání, regulace teploty v kancelářích, třídění odpadů v budovách městského úřadu.

„Zavedení systému na Městském úřadu Chrudim byl dlouhý a nelehký proces, který se nám na konec podařilo dovést k úspěšnému ověření. Už z principu systému EMAS však jde o proces kontinuální a systém se stále musí rozvíjet a zlepšovat. V této dá se říci první fázi jsme se zaměřili na základní opatření a zajištění běžného provozu úřadu tak, abychom jeho dopady na životní prostředí minimalizovali. V dalších letech se chceme zaměřit hlavně na nepřímé a přímé aspekty spojené s výkonem správních činností úřadu,“ uzavírá Trunečková.

EMAS je, když...

EMAS, nebo-li systém environmentálního řízení a auditu (Eco-Management and Audit Scheme), je dobrovolný program, který funguje na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 761/2001.

EMAS si podle oficiálních informací klade za cíl pomáhat organizacím začlenit péči o životní prostředí do jejich plánů i běžného provozu a snižovat tak environmentální dopady jejich činností, výrobků a služeb. Nepřímo přináší i další pozitiva v podobě snížení provozních nákladů (např. na suroviny či energie) nebo zlepšení vnitřní komunikace a řízení. Může také zlepšit vztahy s obchodními partnery, státní správou a veřejností.

Registraci v programu předchází úvodní environmentální přezkoumání současného stavu, zavedení systému environmentálního řízení, provedení environmentálního auditu a vypracování zprávy o životním prostředí. Následuje ověření těchto kroků a schválení environmentálního prohlášení environmentálním ověřovatelem.

Na rozdíl od zavádění EMS podle ISO 14001 vyžaduje program EMAS registraci u příslušné organizace. V České republice jí je Ministerstvo životního prostředí, respektive agentura CENIA.

V současné době je v Registru EMAS 26 českých organizací. V drtivé většině se jedná o soukromé společnosti, z veřejných institucí má EMAS registrován kromě města Chrudim také CENIA a Ministerstvo životního prostředí.


reklama

 
Zdeňka Vítková
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist