https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-obetmi-komercniho-rybolovu-jsou-mozna-miliony-morskych-zelv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Oběťmi komerčního rybolovu jsou možná miliony mořských želv

22.4.2010 10:04 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/ROCKVILLE (Ecomonitor)
Počty mořských želv odlovených při komerčním rybolovu za posledních 20 let mohou dosahovat milionů. Toto číslo je odvozeno ze studie srovnávající celosvětové „vedlejší“ úlovky velkokapacitních tenat, vlečných – tralovacích sítí a dlouhých lovných lan se záchytnými nástrahami. Informace přinesl server ScienceDaily.com.
 

Kareta pravá.
Mezi účinná opatření k omezení odlovu želv patří používání kruhových háčků a rybí návnady při rybolovu dlouhým lovným lanem s nástrahami nebo záklopných otvorů ve vlečných sítích, kterými mohou želvy proplout. Na obrázku kareta pravá (Eretmochelys imbricata).
Licence: Volné dílo (public domain)
Ilustrační foto: Hoffryan /Wikimedia Commons
Studie uveřejněná počátkem dubna v žurnálu „Conservation letters“ analyzuje údaje poskytované vládními výbory, obsažené v technických zprávách a prezentované při jednotlivých odborných sympoziích zveřejněných v letech 1990 až 2008. Získané informace byly ověřeny pozorováním přímo na palubách rybářských lodí nebo rozhovory s rybáři. Studie nezahrnuje údaje z rekreačního rybolovu. Celkem šest ze sedmi druhů mořských želv je v současnosti uvedeno mezi druhy zranitelnými (vulnerable), ohroženými (endangered) nebo kriticky ohroženými (criticaly endangered) na seznamu Červené knihy ohrožených druhů IUCN.

„Přímé pozorování na palubě a rozhovory s rybáři potvrzují, že skutečně asi 85 000 želv v letech 1990 až 2008 v sítích uvízlo. Ale protože tyto ověřené zprávy pokrývají méně než jedno procento výlovu rybářských flotil a protože mám jen málo zpráv o konkrétní intenzitě rybolovu po celém světě, myslím, že střízlivý odhad odlovu želv je nejméně o řád až dva vyšší,“ tvrdí Bryan Wallace, hlavní autor studie. Wallace je vědecký poradce mezinárodního záchranného programu „Sea Turtle“ a jako většina jeho kolegů spoluautorů je zaměstnán jako výzkumný pracovník v Centru pro ochranu moří při Duke University v Durhamu v USA.

Při přezkoumání globálních dat zjistili, že nejvíc hlášených vedlejších úlovků se vyskytuje při lovu dlouhým lanem s nástrahami v okolí poloostrova Baja California poblíž Mexika. Lov po dně je výjimečný vedlejšími úlovky v oblasti severního Jadranu Středozemního moře a vlečné sítě se plní nejen rybami nejvíc podél pobřeží Uruguaye. Srovnáním výsledků pozorované činnosti pro všechny tři rybolovná zařízení vyvstanuly čtyři regiony, kde jsou želvy rybolovem ohroženy nejvíc: Východní Pacifik, Středomoří, jihozápadní a severozápadní Atlantik.

„Přestože naše údaje jsou pouze kvalifikované odhady, poukazují jasně na to, které rybolovné techniky by měly být v patřičných regionech omezeny, aby mohlo dojít ke snížení ztrát vedlejšími úlovky,“ řekl Wallace. Mezi účinná opatření k omezení odlovu želv – takzvaná TEDs (Turtle Excluder Devices) – patří používání kruhových háčků a rybí návnady při rybolovu dlouhým lovným lanem s nástrahami nebo záklopných otvorů ve vlečných sítích, kterými mohou želvy proplout, pokud skončí uvnitř sítě. Mnoho z těchto účinných opatření bylo navrženo samotnými rybáři, připomíná Wallace.

Úzká spolupráce mezi rybáři a vládou může výrazně snížit množství vedlejších úlovků, jak je vidět na příkladu lovu australských krevet. Důležité jsou povinné úpravy vybavení a zavedení inovativních technologií do praxe. Rybářům pomáhá i „real-time“ databáze TurtleWatch, která denně poskytuje aktualizované informace o teplotě vody a ostatních podmínkách, ze kterých je patrné, kde by se želvy mohly zrovna nacházet, a kde je tedy nutno opatření TEDs aplikovat. Mezi ostatní přístupy pak patří vytvoření nových chráněných mořských oblastí, kde by byl rybolov vyloučen. Tím by se v některých případech zachovala biologická rozmanitost druhů a podpořily se zdravé populace ryb.

„Vedlejší úlovky při rybolovu jsou dnes momentálně největší celosvětovou hrozbou pro populace mořských želv. Mnoho zvířat utone v sítích nebo brzo umírá v důsledku vzniklých zranění,“ řekl Wallace. „Není to ale ztracený případ. Rybáři a zástupci vlád mají nástroje, které mohou efektivně využít ke snížení procenta vedlejších úlovků, zachování biologické rozmanitosti a populací ryb. Želvy nemusí prohrát.“

Podle článku Commercial Fishing Estimated to Kill Millions of Sea Turtles zveřejněného 6. dubna 2010 na serveru ScienceDaily.com.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist