https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-zony-v-tatrach-budou-mene-chranit-prirodu-obavaji-se-lesnici-i-ochranari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové zóny v Tatrách budou méně chránit přírodu, obávají se lesníci i ochranáři

17.4.2010 08:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tatranský národní park, nejstarší z devíti slovenských parků, by se měl od června rozdělit na čtyři zóny podle stupně ochrany území. Slovenské ministerstvo životního prostředí v polovině března předložilo vládě návrh, který nyní prochází připomínkovým řízením, a který způsobil bouřlivou debatu napříč celou slovenskou společností.
 

Vysoké Tatry
Podle ochránců přírody nová zonace sníží ochranu území, která doposud spadala pod nejvyšší stupeň ochrany – jedná se například o 1200 hektarů lesů NPR Tichá a Kôprová dolina, 176 hektarů v lokalitě Spálený žľab v Západních Tatrách nebo 400 hektarů lesů v okolí Štrbského plesa (Solisko).
Foto: Jozef Kotulič/Wikimedia Commons

Tatranský národní park, jehož velikost je téměř 75 tisíc hektarů, je domovem mnoha druhů flory a fauny, které jsou často ohrožené a na tomto území žijí endemitně (např. tatranský kamzík či svišť). Návrh, který předložila Komise pro zonaci chráněných území, a který by měl platit od června tohoto roku, počítá s vytvořením čtyř zón a jednou podzónou a do velké míry vychází z dosavadního rozdělení parku podle stupňů ochrany. Povinnost vytvořit v parku zóny vznikla před čtyřmi lety na základě schválení novely zákona o ochraně přírody.

Na Slovensku se nejnižší stupeň územní ochrany označuje číslicí jedna, nejpřísněji chráněné lokality se označují stupněm pět (v Česku se nejpřísnější zóny označují číslicí jedna). Nejcennější území s pátým stupněm ochrany v návrhu spadají do zóny A, která bude zaujímat 40 137 ha parku (54 %). Zóna B, pro níž nyní platí čtvrtý stupeň ochrany, bude mít rozlohu 11 613 ha (15,5 %). Problematická je podle ochránců přírody zóna C (20 211 ha, 27 % území), která má vzniknout společně s podzónou Cr pro rozvoj cestovního ruchu a v níž má platit třetí stupeň ochrany.

Ministerstvo oficiálně uvádí, že tato podzóna má: „zachovávat stav předmětu ochrany, za současného umožnění vykonávání rekreačních a sportovních aktivit v daném území a rozvoje cestovního ruchu v souladu s trvale udržitelným rozvojem Vysokých Tater a podhůří.“ Environmentalisté se však na tuto podzónu, která by v případě schválení zaujímala 1470 ha, dívají jinak. Juraj Lukáč ze slovenského sdružení Vlk na webových stránkách uvádí: „Jedná se o výrazný ústupek lesohospodářským požadavkům lesníků i zájmům podnikatelů v cestovním ruchu. Území určené ochraně přírody v našem nejvzácnějším národním parku se výrazně zmenšuje.“

Hlavní problém vidí Lukáč v tom, že zóna C s podzónou Cr „ukrajují“ z území, která doposud spadala pod nejvyšší stupeň ochrany – jedná se například o 1200 hektarů lesů NPR Tichá a Kôprová dolina, 176 hektarů v lokalitě Spálený žľab v Západních Tatrách nebo 400 hektarů lesů v okolí Štrbského plesa (Solisko).

Poslední a nejmenší zónou (846 ha), s níž návrh počítá, je zóna D s druhým stupněm ochrany. Ani tato zóna není úplně bezproblémová – např. lesní pozemky ležící v těsném okolí města Vysoké Tatry, které doposud spadaly pod třetí stupeň ochrany, jsou v návrhu zahrnuty právě do zóny D. S tím nesouhlasí hlavně Státní lesy TANAPu, podle jejich ředitele Petera Líšky toto přeřazení bude v praxi znamenat mnohem nižší ochranu přírody a krajiny.

Slovenské ministerstvo životního prostředí má v plánu zonaci TANAPu realizovat ve dvou etapách – nejdříve v těch lokalitách, v nichž buď vůbec nehrozí, nebo jen minimálně, střety zájmů ochrany přírody s jinými, převážně hospodářskými. Ve druhé etapě se potom bude snažit dohodnout s jednotlivými subjekty (vlastníky, správci, nájemci), popř. bude řešit možné kompenzace. Právě u druhé etapy se očekávají komplikace – vyjednávání se soukromými vlastníky budou složitá, v jejich rukách je téměř polovina území Tatranského národního parku.

Sdružení Vlk 31. března odevzdalo slovenskému ministrovi životního prostředí Jozefu Medveďovi petici s jedenácti tisíci podpisy lidí, kterým se předložený návrh nelíbí. „Zmenšení rozlohy přísně chráněných území v TANAPu na úkor klíčových biotopů kamzíka, sviště, vlka, rysa a medvěda nemá v Evropě na území národních parků obdobu. Tomuto bezprecedentnímu rozhodnutí nepředcházela žádná celospolečenská diskuse a ani odborný průzkum dotčených území,“ dodává Lukáč.

Tisková mluvčí slovenského ministerstva životního prostředí Jana Kaplanová k podzóně Cr říká: „Rozvoj turismu představuje v daných podmínkách nejpřijatelnější socioekonomickou aktivitu pro místní obyvatele.“ Na základě vlny nevole, která se s touto podzónou objevuje, však dodává, že „jde o návrh, a proto předpokládáme, že na základě relevantních připomínek dojde v zónách k určitým prostorovým změnám.“

Před Tatranským národním parkem vznikly zóny v Pieninském národním parku. Během tohoto roku by mělo dojít k vytvoření zón v NP Malá Fatra, NP Nízké Tatry a NP Slovenský ráj.


reklama

 
Lucka Matějovská
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist