https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sfc-americti-vedci-prisli-na-lepsi-zpusob-recyklace-pet-lahvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SFC: Američtí vědci přišli na lepší způsob recyklace PET lahví

10.3.2010 09:16 | PRAHA/SAN FRANCISCO (Ecomonitor)
Z odevzdané plastové lahev k recyklaci nevznikne vždy nová plastová lahev. Při zpracování plastů z běžných typů lahví nebo plastových obalů na jídlo nelze totiž znovu vyrobit stejný materiál, protože dochází k jeho ztenčení, píše deník San Francisko Chronicle. To by se ale mělo změnit díky nové technologii vyvinuté společně firmou IBM a vědci z univerzity ve Standfordu.
 

Pet-artová expozice Veroniky Richterové.
Technologická novinka pracuje s novou skupinou katalyzátorů, které dokáží rozkládat polyetyléntereftalát (PET) na základní stavební látky. Na obrázku "PET zátiší" sochařky Veroniky Richterové.
Foto: Victor Ranedo/Ekolist.cz

Současná praxe je prý taková, že se sice z určitého množství odevzdaných lahví stanou lahve nové, mnohem častěji se z nich ale vyrábí syntetické koberce nebo oblečení. Jenže když i to doslouží, skončí na skládkách.

Vědci z IBM a Stanfordu jsou přesvědčeni, že přišli na způsob, jak podstatně zvýšit kvalitu recyklovaných plastů. Nová metoda má umožnit rozložit plast tak, aby bylo možné jej znovu využívat, stejně jako původní materiál v rámci primární recyklace. Toto vylepšení by mohlo velmi zaujmout výrobce nápojů a pomoci snížit negativní dopad výroby plastů z odpadu na životní prostředí, píše San Francisco Chronicle.

Technologická novinka pracuje s novou skupinou katalyzátorů, které dokáží rozkládat polyetyléntereftalát (PET) na základní stavební látky. Ty si podrží vlastnosti původního materiálu a pak je „až směšně levné“ opět vyrobit stejně použitelný materiál, cituje San Francisco Chronical Boba Allena z výzkumného centra IBM Almaden v Silicon Valley.

Technologii vědci právě testují v laboratorním měřítku, pokus v průmyslových rozměrech plánuji provést v národních laboratořích Saudské Arábie. Když se zkouška povede měla by prý být technologie komerčně dostupná do pěti let. Kritická ovšem bude otázka ceny technologie.

Podle článku Jordan Robertsonové „IBM, Stanford cite advance in plastic recycling“ 8. 3. 2010 zveřejňovaného na serveru San Francisco Chronicle.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist