https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kaceni-stromu-akademicka-debata-s-presahem-do-praktickeho-zivota
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kácení stromů - akademická debata s přesahem do praktického života

16.2.2010 16:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od prosince loňského roku platí nová pravidla pro kácení stromů rostoucích mimo les. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny měla právnickým osobám umožnit kácení tzv. podlimitních stromů bez povolení. Tak, jak to platí pro osoby fyzické. „Problém je, že se zákonem nebyla zároveň novelizována i prováděcí vyhláška, která limity stromu určuje,“ říká právník Pavel Černohous. Podle jeho výkladu současného stavu nemají právnické osoby právo kácet podlimitní stromy. To mají stále jen osoby fyzické. Ministerstvo životního prostředí s tímto výkladem ale nesouhlasí.
 

Cesta Klánovickým lesem
Změnil se zákon o ochraně přírody a krajiny. Prováděcí vyhláška se nezměnila. Podle MŽP je vše v pořádku, podle právníka Pavla Černohouse je to špatně. Na snímku cesta Klánovickým lesem
Foto: Aktron/Wikimedia Commons

Podle Pavla Černohouse je problém v tom, že zákon 114/1992 o ochraně přírody a krajiny původně adresoval právo kácet podlimitní stromy výhradně jen fyzickým osobám. Zmíněné limity stromů pak ošetřovala navazující vyhláška 395/1992. Právnické osoby měly do nedávna povinnost si ke kácení stromů jakýchkoliv rozměrů zajistit povolení.

Novela zákona o ochraně přírody pohled na právnické a fyzické osoby sjednotila. Od prosince 2009 mohou i právnické osoby kácet podlimitní stromy bez povolení - s tím, že ministerstvo životního prostředí bylo pověřeno tento limit stanovit vyhláškou. Podle Černohouse je ale problém v tom, že nedošlo k novele vyhlášky. „Vyhláška se proto týká stále jen fyzických osob, kterým byla v minulosti určena. Právnickým osobám určena nebyla,“ tvrdí Pavel Černohous. Podle něho by měly právnické osoby dál žádat o povolení. Podle něho není právně v pořádku „mlčky“ schválit nový okruh adresátů vyhlášky a starou vyhlášku použít i pro právnické osoby.

Obsáhlou právní argumentaci, kterou Ekolistu.cz k problému Pavel Černohous poskytl, jsme předložili Ekologickému právnímu servisu. „Domnívám se, že výklad pana Černohouse je dobře zdůvodněný a rozhodně svědčí smyslu zákona o ochraně přírody a krajiny. Současně si ale myslím, že existují i další možnosti výkladu, protože zřejmě každý právník na to bude mít jiný názor,“ odpověděla nám Vendula Zahumenská. Podle ní nicméně nelze jednoznačně říci, že v současné době mají právo kácet jen fyzické osoby. „Hlavním cílem novely zřejmě bylo zrovnoprávnit fyzické a právnické osoby. Domnívám se proto, že by se stará vyhláška mohla použít i po novele zákona do doby vydání nového předpisu. Stanovila by tak podmínky kácení pro každého,“ říká Zahumenská a dodává, že je chyba zákonodárce, že existuje zákon bez prováděcí vyhlášky, který jenom stanoví možnost jednání, ale nekonkretizuje jeho podmínky.

Názor ministerstva životního prostředí je, že nebylo potřeba vyhlášku novelizovat, protože v ní se explicitně o adresování fyzickým osobám nehovoří, a klíčové je znění novelizovaného zákona, který právnickým osobám přiznal právo kácet podlimitní stromy s tím, že ony limity jsou dané vyhláškou 395/1992. To, že původně byla vyhláška adresovaná fyzickým osobám a nyní se vztahuje i na právnické osoby, není podle MŽP žádný problém. Česká inspekce životního prostředí, podřízený orgán ministerstva, zastává stejný výklad.

K tomu, že současný stav je v pořádku, se přiklání i Vojtěch Stejskal z katedry práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „To, že vyhláška 395/1992 Sb. dosud nebyla upravena, bych neviděl jako problém. Onen § 8 odstavec 2 vyhlášky neříká, že by se to nemělo týkat právnických osob,“ říká Stejskal. „Zákon 114/1992 má vyšší právní sílu, než vyhláška. Nelze trestat právnické osoby za porušení vyhlášky, když platí zákon, který vyhláška jen provádí“.

Celá kauza se jeví jako bouře ve sklenici vody. Zejména v souvislosti s tím, že Ministerstvo životního prostředí na březen ohlásilo novelizaci zmiňované vyhlášky, kterou dojde ke zpřísnění oněch limitů pro kácení stromů (viz box). V podstatě se jedná o akademickou debatu pro právní teoretiky. Řeší se však i na konkrétním případu v praxi. Na základě zmíněného výkladu totiž občanské sdružení Újezdský STROM podalo stížnost na kácení dvacítky malých stromů, které pokácela společnost Forest Golf Resort Praha v Klánovicích, které má záměr v Klánovicích vystavět golfové hřiště. Forest Golf Resort Praha kácení provedla na základě nedávno novelizovaného zákona. Pavel Roušar za sdružení Újezdský STROM podal na kácení stížnost. Odvolává se přitom na právní výklad, podle kterého se současná vyhláška týká jen fyzických osob.

Se svou stížností zřejmě sdružení neuspěje. Úřad městské části Praha – Klánovice stížnost konzultoval s magistrátem hlavního města Prahy. Ten zastává stejný výklad jako ministerstvo životního prostředí. Podle vyjádření Aleny Janouškové z odboru životního prostředí v Klánovicích rozhodne úřad o stížnosti tento týden.

Co se kolem kácení chystá?

Aktuálně vyhláška 395/1992 říká, že povolení je potřeba, pokud chce majitel pokácet strom, který má 130 cm nad zemí obvod kmene 80 cm a víc. Ministerstvo životního prostředí připravuje novelizaci vyhlášky, kterou by se limit obvodu kmene snížil na 60 cm. Zároveň chce zavést možnost pokácet ovocné stromy v zahradách bez povolení. Novela by měla být přijata v březnu 2010.


reklama

 
Martin Mach Ondřej, dom
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist