https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/the-economist-jsme-schopni-prirodu-spravne-ohodnotit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

The Economist: Jsme schopni přírodu správně ohodnotit?

26.1.2010 16:45 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Fakt, že příroda poskytuje lidstvu své služby, není nový. Již Platón si kolem roku 360 př. n. l. povšiml této nápomocné úlohy přírody, když upozornil na to, že lesy chrání úrodnou půdu a bez nich by se pole proměnila v poušť. Ale myšlenka, že hodnota poskytovaná těmito „službami ekosystému“ může být prostřednictvím ekologů vysvětlena ekonomům způsobem „uchopitelným“, je vcelku nová, uvedl server The Economist.
 

Krevety
Během posledních dvou desetiletí byla přibližně třetina světových mangrovových bažin převedena do podoby vhodné pro užití člověkem - na výnosné krevetí farmy.
Foto: Rafael Ortega Díaz/Wikimedia commons

Na nedávném setkání ekologů nad tématy biodiverzity a již zmíněných tzv. služeb ekosystémů, které se konalo pod patronací Královské společnosti v Londýně ve dnech 13. a 14. ledna 2010, byla opět diskutována témata vztahující se ke schopnosti přírody do jisté míry chránit sebe samu. Probíhá to prostřednictvím dějů jakými jsou opylování rostlin, určitá míra vlastní ochrany ovzduší a využití sloučenin uhlíku, přičemž tyto činnosti ekosystémů probíhají zjevně zcela „zdarma“.

Environmentální hodnocení si kladou za cíl vyřešit problém, který trápí jak ekonomy, tak ekology, a tím je pomýlené rozložení zdrojů. Jako příklad si vezměme mangrovové bažiny. Během posledních dvou desetiletí byla přibližně třetina světových mangrovových bažin převedena do podoby vhodné pro užití člověkem - na výnosné krevetí farmy. V roce 2007 se díky ekonomické studii těchto farem v Thajsku ukázalo, že obchodní zisk dosáhl přibližně 9 600 USD na hektar.

Avšak, správný propočet domnělých výnosů ukáže, že vládní subvence na každý hektar takto využívané půdy činily 8 412 USD a byly vykázány i další náklady: 1 000 USD z titulu znečištění životního prostředí a 12 392 USD na ztrátách ve vztahu ke službám ekosystému. Tato částka je souhrnem doposud ztracených funkcí ekosystému, který nastal kvůli dodávkám potravin a léků, které byli lidé zvyklí z mangrovových porostů získávat. Přičtena je i ztráta přirozeného prostředí pro ryby a úbytek přirozené ochrany proti bouřím.

A protože dané krevetí farmy jsou produktivní jen po dobu tří nebo čtyř let, je nutno počítat s dalšími náklady na obnovu jejich činnosti po uplynutí zmíněného období a tato částka v případě krevetích farem na původních mangrovových bažinách představuje sumu 9 318 USD/ha. Závěrem této lekce je možno říci, že to, co se zdá být ziskové a prospěšné, jen takto vypadá, protože zisk z této (hospodářské) činnosti (na krevetí farmě) zůstává v soukromém sektoru, zatímco související a zde zmíněné problémy se týkají celé okolní společnosti a na žádném výkazu zisků a ztrát je nelze spatřit.

Podle článku Valuing the environment vydaného 18. ledna 2010.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist