https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/deccan-herald-v-indii-zkousi-udrzet-slony-na-uzde-palivym-chilli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Deccan Herald: V Indii zkouší udržet slony na uzdě pálivým chilli

22.1.2010 10:44 | PRAHA/BANGALORE (Ecomonitor)
Divoce žijící sloni v indickém státě Karnataka rádi navštěvují pole zdejších zemědělců. Těm se ale zničená úroda pranic nelíbí a tak přišli s řešením, přímo ďábelsky pálivým. Jako ochranu před slony začali pole ohrazovat provazy napuštěnými chilli, píše deník Deccan Herald.
 

Slon indický
Slon indický v Mysore, Indie
Foto: Pratheepps/Wikipedia Commons

Využívání červeného chilli jako zábrany před nájezdy loupeživých slonů se ukázalo úspěšné i v jiných oblastech Indie. Proto zdejší ministerstvo lesů radí pěstitelům, aby pálivé papričky použili jako obranu před slony. Zejména v oblastech Mysore, Chamarajanagar a Kodagu, kde hrozí největší nebezpečí ničení úrody.

Podle lidí, kteří již metodu vyzkoušeli, je až zázračně účinná. Jednak přijde jen na pár set rupií a je mnohem účinnější než drahé elektrické ploty nebo náročné hloubení příkopů. Navíc sice odhání slony, ale prý nijak neškodí prostředí.

Podle advokáta Sudhira, kterého deník Deccan Herald cituje, spočívá metoda v tom, že se mleté chilli smíchá s nějakým tukem a motorovým olejem a touto směsí se natřou lana, která obepínají pole. Ostrá, štiplavá vůně chilli odradí slony od toho, aby se vrhli na úrodu. Podle Sudhira se prý na zahánění tlustokožců výborně osvědčilo i pálení směsi mletého chilli a bharani (sušený kravský hnůj).

Místním úřadům se tento způsob zalíbil a tak chtějí zjistit, zda by šel aplikovat v co největším počtu vesnic, kde je ohrožená úroda nájezdy slonů. Místní obyvatelé aktivitu úřadů vítají. Stěžují si totiž, že slonů v posledních letech přibylo, poté co v oblasti přestala operovat paramilitantní skupina, která se krom jiného, živila také pytláctvím a prodejem klů. Její vůdce Veerappan, který byl zabit v roce 2004, byl obviněn z nelegálního prodeje slonoviny v hodnotě více něž 2,5 milionu amerických dolarů.

Také údaje ministerstva lesů státu Karnataka potvrzují nárůst počtu slonů. Populace se od osmdesátých let téměř zdvojnásobila, z původního počtu zhruba 2 600 na 5000 kusů při sčítání v roce 2007. Problém je ale v tom, že se zmenšilo území, které slonům musí stačit k životu. Každý z nich má podle ministerstva k dispozici plochu kolem 0,6 čtverečního kilometru, ale optimálně by potřeboval 1 čtvereční kilometr.

Podle článku "Red chillies to keep elephants at bay" zveřejněného v deníku The Deccan Herald 20. 01. 2009.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist