https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hindu-indie-odmitla-pomoc-svetove-banky-na-ochranu-tygru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hindu: Indie odmítla pomoc Světové banky na ochranu tygrů

8.1.2010 06:55 | PRAHA/DILÍ (Ecomonitor)
Indický ministr životního prostředí a lesů odmítl tento týden pomoc Světové banky určenou na ochranu tygrů. Důvodem měla být zřejmě podmínka, že všechny kontrakty financované z této podpory mají být uzavřeny s americkými firmami, píše deník Hindu. Přitom v loňském roce byl zabit největší počet tygrů za poslední tři roky – 59 kusů.
 

Tygr indický
Indie odmítá pomoc na ochranu tygrů
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: John a Karen Hollingsworthovi/ Fish and Wildlife Service

Rozhodnutí o nepřijetí pomoci padlo na zasedání Národního úřadu na ochranu tygrů, kterému předsedá ministr životního prostředí Jairam Ramesh. Ten prý byl pro přijetí pomoci, ale ochránci zvířat byli proti, píše deník Hindu. „Velmi jsem stál o pomoc Světové banky, přinejmenším mohla přinést peníze na živobytí vesničanům žijícím v blízkosti tygřích rezervací,“ řekl Hindu ministr Ramesh. Ti se totiž musí obvykle vystěhovat z ochranných pásem kolem rezervace, mnozí se ale kvůli obživě vrací zpět.

Ministr odmítl vysvětlit detaily odmítnutí, podle účastníků schůzky si však Světová banka kladla podmínky, za jakých mají vznikat ochranářské projekty v rezervacích. Podle jednoho z účastníků měly být všechny smlouvy na poradenské služby uzavřeny s americkými organizacemi. „V čem by nám Američani měli radit, když už sami žádné velké šelmy nemají?“ cituje Hindu řečnickou otázku Bittu Sahgala.

Podle odbornice na ochranu tygrů Belindy Wrightové Světová banka nebyla schopna překonat nedůvěru, která zůstala po minulých projektech. Například minulé eko-rozvojové projekty poškodily území výskytu těchto velkých šelem. „Světovou banku bychom neměli zapojovat do našich programů ochrany tygrů, máme peníze a zdroje a minulá zkušenost nebyla dobrá,“ řekla deníku Hindu.

Podle zprávy serveru DNA India v loňském roce zahynulo v Indii 59 těchto zvířat, tedy nejvyšší počet za poslední tři roky. Podle stejného zdroje, vláda oznámila, že populace tygrů je v 17 z 38 rezervací ve velmi nejistém stavu a existuje obava, že z nich v budoucnu tygři úplně zmizí. To se již v minulosti ve dvou rezervacích stalo.

Celosvětově žije ve volné přírodě kolem 3000 tygrů, z nich 1411 v Indii, cituje DNA India poslední známá čísla. Tygři se nelegálně loví zejména kvůli jejich kůži, ale i kvůli dalším částem těla. Celý tygr má prý cenu 1500 dolarů, když se ale rozprodají i části těla může se cena vyšplhat až na 50 000 dolarů. Poptávku po vnitřních orgánech vyvolává zejména Čína, kde je používají v rámci tradičního lékařství.

Podle článku Aarti Dhara „India rejects World Bank aid for tiger conservation“ zveřejněného na serveru The Hindu a podle článku „2009 saw tigers in big numbers falling prey to poachers“ serveru DNA India ze den 07. 01. 2009.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist