https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-ubytek-biologicke-rozmanitosti-muze-byt-vyznamnou-pricinou-sireni-infekcnich-nemoci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Úbytek biologické rozmanitosti může být významnou příčinou šíření infekčních nemocí

7.12.2009 10:08 | PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor)
Lidé čelili během své existence už několika obdobím, kdy se měnil jejich životní styl a objevovaly se a šířily nové choroby. Například zhruba před 10 000 lety, kdy lidé začali obdělávat půdu, nebo po průmyslové revoluci. Nyní se zdá, že může přijít další epidemiologická změna, zmiňuje server Science Daily. Objevují se nové infekční choroby a ostatní, například malárie, se rychle šíří.
 

Křeček bělonohý
Křeček bělonohý je v severní Americe nebezpečný pro možnost nákazy lymskou boreliózou. K infekci by mohlo dojít přes klíště, které křeček hostil.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Centers for Disease Control and Prevention

"Ničení přirozených prostředí a ztráta biologické rozmanitosti může zvyšovat výskyt a šíření infekčních onemocnění u lidí," píší Joe Roman z University of Vermont, Montira Pongsiri z EPA a jejich kolegové v BioScience.

"Objevuje se mnoho nových chorob a onemocnění, která byla dříve pouze místní, se stávají celosvětovými," říká Roman. "Například západonilský virus se šíří po celém světě velmi rychle." Skupina vědců se zabývala západonilským virem, malárií a dalšími chorobami od roku 2006. "Posoudili jsme všechny podklady a ukazuje se, že vznik nebo návrat mnoha chorob je spojen se ztrátou biologické rozmanitosti," říká Pongsiri.

Tým se například zabýval přenosem malárie v pralesech v Peru. Ačkoli nebylo zcela dokázáno, že přenos malárie roste s postupujícím odlesňováním, zdá se, že ztráta rozmanitosti vede k vyšší hustotě komárů rodu Anopheles, prokázaného přenašeče malárie, i vyššímu počtu kousnutí.

Dalším příkladem může být lymská borelióza. Lidé se touto nemocí nakazí od klíšťat, která bakterii získají během svého života na malých savcích, v severní Americe zejména od křečka bělonohého.

"Dříve, byla borelióza pravděpodobně vzácná, protože jste měli mnoho druhů savců od pumy až po hlodavce," říká Roman. Klíšťata se tedy živila na různých druzích, a protože mnozí z nich jsou pro bakterie špatnými hostiteli, pouze omezený počet klíšťat mohl přenést nemoc na lidi. Ale fragmentace a úbytek lesů vede k výraznému snížení počtu některých savců, zatímco jiným jako je právě křeček bělonohý prospívá.

ScienceDaily píše, že se jedná o nový pohled na význam biologické rozmanitosti jako na nedílnou součást veřejného zdraví. Až donedávna se téměř žádní epidemiologové, ani lékařské školy nezabývali prevencí infekčních chorob v návaznosti na celkové fungování přirozeného prostředí a vztahy v něm. "Teď je tu začátek spolupráce epidemiologie a ekologie," říká Pongsiri.

"My netvrdíme, že úbytek biodiverzity je hlavní hnací silou všech těchto nově se objevujících nákaz," říká Roman, "ale vypadá to, že hraje důležitou roli."

Podle článku Biodiversity Loss Can Increase Infectious Diseases in Humans vydaného dne 3. 12. 2009 na ScienceDaily.


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist