https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/worldwatch-institute-menici-se-oceany-pohlti-mene-oxidu-uhliciteho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Worldwatch Institute: Měnící se oceány pohltí méně oxidu uhličitého

27.11.2009 15:04 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Moře mají největší podíl na vyvazování uhlíku z atmosféry. Nejsou ale schopná pohltit všechen oxid uhličitý spojený se spalováním fosilních paliv. Nedávná studie dokonce ukazuje, že oceány svou schopnost vázat uhlík ztrácejí. Nyní pohltí oceánské vody téměř o 10 procent méně oxidu uhličitého, než tomu bylo v roce 2000, píše server Worldwatch Institute.
 

Tichý oceán
Oxid uhličitý se rozpouští snadněji právě v chladných vodách. Tyto vody se tím ale stávají kyselejšími a současně s tím ztrácejí schopnost pohlcovat další plyn.
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

K tomuto závěru dospěla studie, zveřejněná v aktuálním čísle Nature.

Průmyslové emise oxidu uhličitého dramaticky rostou od roku 1950. Oceány byly až do nedávné doby schopny množství zachyceného oxidu uhličitého zvětšovat. Někdy po roce 2000 se ale příjem emisí uhlíku v oceánech zpomalil.

Jedním z důvodů je vyšší kyselost vody způsobená právě zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého, a to zejména v oblastech blízkých pólům. Oxid uhličitý se rozpouští snadněji právě v chladných vodách. Tyto vody se tím ale stávají kyselejšími a současně s tím ztrácejí schopnost pohlcovat další plyn.

Podle Samara Khatiwaly, oceánografa z Kolumbijské university a autora studie, je přitom rozpouštění oxidu uhličitého v oceánu v ukládání oxidu uhličitého mnohem účinější než jeho pohlcování pobřežními rostlinami.

Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) by přitom i pobřežní mořské ekosystémy mohly hrát důležitou roli při zmírňování změn klimatu.

"Když tyto biotopy srovnáte s lesy, jsou na jednotku plochy 15krát účinnější," říká Dan Laffoley, místopředseda Světové komise pro chráněná území IUCN.

V současné době ale každý rok zmizí v důsledku znečištění a rozvoje pobřeží dvě až sedm procent těchto pobřežních ekosystémů. Používání vlečných rybářských sítí často poškozuje podmořské trávy, těžba dřeva a budování akvakultur často vede k ničení mangrovových ekosystémů.

Podle článku Bena Blocka Oceans Absorb Less Carbon Dioxide as Marine Systems Change z 23. 11. 2009.


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist