https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-vedci-odmitaji-ze-ukradene-emaily-ukazuji-na-manipulaci-s-daty-o-oteplovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Vědci odmítají, že ukradené emaily ukazují na manipulaci s daty o oteplování

25.11.2009 12:59 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Minulý týden odcizili hackeři ze serverů výzkumného ústavu univerzity Východní Anglie stovky emailů, které si za posledních třináct let vyměnili někteří přední světoví klimatologové. Kritici teorie globální klimatické změny, kteří korespondenci prostudovali, tvrdí, že některé texty ukazují snahu manipulovat s daty tak, aby se potvrdila teorie o oteplování zeměkoule, píše deník Guardian.
 

Počítač
Data o celkové velikosti 160 megabitů se dostaly do světa přes server v Rusku.
Foto: Hugo Charvát /Ekolist.cz

Ředitel centra pro výzkum klimatu Phil Jones tento týden potvrdil pravost elektronických dopisů, ale také tvrdí, že jde jen o část korespondence a rozhodně nic nemění na pravdivosti teorie klimatické změny. Deníku Guardian řekl, že některé dopisy byly odeslány ve chvíli vzteku a pocitu zklamání a proto obsahují „špatně vybraná slova“. Prohlásil také, že poslání některých emailů zpětně lituje. Podle jeho prohlášení centrum ukládá všechny dopisy a data. „Nikdy jsem žádná data nezmanipuloval, to kategoricky odmítám,“ řekl Guardianu Jones.

Data o celkové velikosti 160 megabitů se dostaly do světa přes server v Rusku. Emaily byly uvedeny antonymním sdělením, které říká, že klimatická věda je příliš důležitým tématem na to, aby zůstala za oponou. „Zasíláme náhodný výběr korespondence a dokumentů. Doufáme, že přinese pohled dovnitř této vědy a také na lidi, kteří ji dělají,“ cituje Guardian.

V emailu z listopadu 1999 píše jeden z vědců: „Zrovna jsem dokončil Mikův trik pro Nature dodávání dat do sérií za posledních dvacet let (tedy od roku 1981) a od roku 1961, abych skryl pokles.“ Podle klimatických skeptiků je právě tato věta důkazem o manipulaci s daty. Guardian píše, že vědec, který email odeslal nebyl minulý týden ochoten komentovat jeho obsah. „Email byl napsán ve vzteku, naše centrum žádný pokles nezakrývalo,“ komentoval frázi o použití triku ředitel Jones. Výzkumné centrum vydalo k tomuto případu samostatné prohlášení (zde).

Michal Mann, ředitel vědeckého centra pro studium Země na státní pensylvánské univerzitě, také figuruje v řadě zveřejněných emailů. I on odmítl pro Guardian jejich obsah komentovat s tím, že jde o nelegálně získané materiály.

„Na první pohled to vydá jako usvědčující, ale je zde řada důkazů o tom, že jde především o jednotlivosti vytržené z kontextu,“ řekl Guardianu Bob Ward z Londýnské školy ekonomie. „Nemůžete říct, o čem se přesně mluví. Trik nemusí nutně znamenat podvod, může to být označení pro lepší způsob, jak něco udělat, pro zkratku,“ prohlásil Ward. Podle něj by ovšem emaily v případě, že skutečně popisují podvody, mohly pomoci posvítit si na chováni, které by někteří lidé rádi uchovali v tajnosti.

Citované emaily se zabývají pouze paleoklimatologií, tedy rekonstrukcí klimatických scénářů v minulosti. „Klimatologie je ovšem založena na řadě dalších disciplín,“ říká Wars. K němu se tento týden připojil i ředitel výzkumného centra východoanglické univerzity Phil Jones. „To, že se svět otepluje, je založeno na řadě zdrojů, nejen na záznamech teplot, ale také na dalších indikátorech, jako je růst hladiny moří, tání ledovců nebo arktického ledu,“ řekl Guardianu Jones. Navíc čísla o růstu teploty ukazují nejen měření z Anglie, ale také zkoumání NASA nebo Národního klimatického datového centra (NCDC) v USA. „Takže, i když budeme ignorovat naše měření, stejné výsledky se ukážou jinde. Fakta prostě hovoří sama za sebe a nikdo s nimi nemusí manipulovat,“ prohlásil Jones. Ward také upozorňuje na to, že řada jmen citovaných v emailech jsou vědci, jejichž práce zveřejnily renomované vědecké časopisy, které texty důkladně prověřují.

Korespondence tak ukazuje, jakému tlaku jsou klimatologové vystaveni ze strany klimatických skeptiků, například velkým množstvím žádostí o publikaci neveřejných záznamů o teplotách moře a půdy, ještě před tím, než je oficiálně zveřejní meteorologický úřad (Met Office). Korespondence také ukazuje frustraci některých vědců z dohledu, začasto politicky motivovaném, kterému je jejich práce vystavena.

Podle článků deníku Guardian „Climate sceptics claim leaked emails are evidence of collusion among scientists“ a "Climate scientist at centre of leaked email row dismisses conspiracy claims" ze 20. a 24. 11. 2009


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist