https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/atlas-ceske-republiky-ukazuje-minulost-i-budoucnost-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Atlas České republiky ukazuje minulost i budoucnost krajiny

19.11.2009 15:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ministr životního prostředí Ladislav Miko dnes představil Atlas krajiny České republiky. Úctyhodné dílo vznikalo posledních šest let a představuje soubor zcela nových map, které zachycují dosavadní vývoj krajiny i představy o její podobě v budoucnu. A slovo úctyhodné je skutečně na místě, kniha formátu šedesát na padesát centimetrů váží přes deset kilo. „Vzrostlejší čtenář knihu unese v podpaždí, pro menší budeme rozdávat nosítka,“ vtipkoval dnes na představení knihy Miko.
 

 Atlas krajiny České republiky
Ladislav Miko si prohlíží Atlas krajiny České republiky
Foto: Eva Veverková/Ministerstvo životního prostředí

Na přípravě atlasu pracovalo 300 vědců z více než stovky institucí. „Jen šest měsíců zabraly debaty, do jakých kapitol budeme atlas členit,“ prohlásil dnes ministr. Příprava souboru map začala ve chvíli, kdy Ladislav Miko pracoval na ministerstvu životního prostředí jako náměstek.

Atlas krajiny České republiky podle jeho autorů vyplňuje mezeru po chybějícím národním atlasu České republiky. Unikátní jsou jak jeho rozměry, tak jeho měřítko. Většina map, přesně 791 kusů, jsou mapy v měřítku 1 : 500 000. Ty vznikly zcela nově, protože žádné státní mapy nebyly k dispozici. Proto atlas skutečně představuje aktuální údaje. Další mapy jsou v měřítku 1: 300 000 a celý soubor ještě doplňují výřezy ve velkém měřítku. Celkem tedy na 375 stranách najdou čtenáři přes třináct set vyobrazení. Práce na souboru stály celkem 40 milionů korun, náklady na tisk a distribuci dalších 9 milionů.

Atlas je rozčleněný do devíti oddílů, které představují geografickou polohu, historickou, přírodní a současnou krajinu. Další kapitoly se zaměřují na vztah společnosti a krajiny. Pro uměnímilovné čtenáře je v souboru zařazena kapitola o krajině v umění. „Jde o české krajináře devatenáctého a dvacátého století, například Antonína Chitussiho nebo Antonína Slavíčka, celkem patnáct umělců,“ vysvětluje Peter Mackovčin z Výzkumného ústavu Silva Taroucy.

„Soubor map představuje skutečně velké množství zcela nových údajů o změnách za posledních dvacet let, není možné vypíchnout jednu nebo dvě zajímavé věci,“ řekl Ekolistu.cz Miko. Podle něj si každý, kdo se zajímá o krajinu, najde v atlasu něco nového. Soubor map by měl pomoci i jako základ pro rozhodování státní správy. Je dostatečně podrobný, takže je možné srovnávat například na úrovni katastrálních území. „Atlas například ukazuje, jak se krajina vyvíjí v jednotlivých katastrech a pro nás je třeba zajímavé na tom sledovat, zda funguje politika ochrany přírody,“ vysvětluje ministr. Velké rozdíly ukazuje vývoj říční sítě, za poledních dvacet let zase nejvíce přibylo ploch měst a příměstských staveb. V okrajových částech státu je podstatně více luk a zatravněných ploch, zatímco na úrodné půdě přibylo intenzivně využívané zemědělské půdy.

Soubor map představuje jednak geografický obraz České republiky, jednak nabízí řadu socio-ekonomických map. „Protože od poloviny devadesátých let nevznikl žádný státní mapový základ, museli jsme nově srovnávat polohu všech souřadnic, řek, sídel nebo silnic,“ přibližuje práce Ivan Suchara z Výzkumného ústavu Silva Taroucy. Jen při zběžném listování atlasem se ukazují tušené souvislosti, například místa s nejvyšší nezaměstnaností se kryjí s místy, která jsou nejméně dopravně přístupné. Také územní systém ekologické stability (ÚSES), což je propojený soubor přirozených i nebo přírodě blízkých ekosystémů, které udržují přírodní rovnováhu, viděný v měřítku celého území ČR, je najednou mnohem lépe představitelný. Naopak například mapa počtu obyvatel v jednotlivých územích ukazuje, že vylidňování Šumavy zřejmě bude spíše mýtem, když zde lidí naopak přibývá.

Úředníci by měli mít atlas k dispozici od počátku příštího roku, stejně jako střední, vysoké i základní školy. Atlas bude vydán v nákladu 5 000 kusů ve vázané verzi, dalších 5 000 kusů bude k dispozici ve volných listech a na CD. Atlas by měl být v budoucnu dostupný i na internetu. Knihu neobvyklého formátu bude možno rovněž zakoupit, nepůjde ale o lacinou záležitost. „Atlas budeme prodávat více méně za výrobní náklady, takže podle odhadů by měla stát zhruba čtyři a půl tisíce korun,“ říká Ladislav Miko.

Další informace k tématu změn krajiny si přečtete ve zprávě Miko: Denně přicházíme o deset hektarů půdy


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist