https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-objeveny-nove-dukazy-ucenlivosti-a-vlastnich-kultur-u-simpanzu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Objeveny nové důkazy učenlivosti a vlastních kultur u šimpanzů

27.10.2009 10:01 | PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor)
Nová studie šimpanzů žijících ve volné přírodě dokazuje, že mezi skupinami našich nejbližších příbuzných primátů existují také kulturní rozdíly. Studie zveřejněná v časopise Current Biology, ukazuje, že sousední šimpanzí populace v Ugandě používají různé nástroje k získávání medu z dutiny uvnitř padlého kmenu, píše server ScienceDaily.
 

Šimpanz
Vědci byli sami překvapeni, jak rychle přišli primáti na vlastní řešení. Šimpanzi "Kibale" použili k získání medu opět klacík a skupina "Budongo" se pokoušela med nasáknout do rozžvýkaných listů.
Foto:

Delphine Bruyere/Wikimedia Commons

Rozdíl v chování mezi populacemi zvířat je podle vědců důkazem vlastní kultury. Nicméně někteří z nich si přesto myslí, že na chování má větší vliv rozdílné životní prostředí nebo genetika než učení.

Vědci sice už dříve zaznamenali napodobování chování u šimpanzů žijících v zajetí, ale z tohoto zjištění nelze zcela jasně usuzovat, že se tak běžně děje i ve volné přírodě.

Klaus Zuberbühler ze skotské University of St. Andrews se proto s kolegou Thibaudem Gruberem rozhodl "vyzkoušet" dvě dobře známé šimpanzí skupiny v Ugandě.

"V našem experimentu jsme byli schopni vyloučit, že pozorované rozdíly v chování šimpanzů jsou důsledkem genetických odlišností, protože se jednalo o tentýž poddruh," řekl Zuberbühler. Vědci také vyloučili vliv rozdílných životních podmínek, protože obě skupiny vystavili stejné neznámé situaci - zvířata se měla dostat k medu v úzké dutině na kmeni.

Patnáct let pozorování ukazuje, že zatímco šimpanzi "Kibale" obvykle používají jako nástroje klacky, šimpanzi "Budongo" to nikdy neudělají. Obě skupiny si ale při získávání vody z dutin stromů pomáhají rozžvýkanými listy.

Zuberbühler uvedl, že vědci byli sami překvapeni, jak rychle přišli primáti na vlastní řešení. Šimpanzi "Kibale" použili k získání medu opět klacík a skupina "Budongo" se pokoušela med nasáknout do rozžvýkaných listů.

"Nejrozumnější vysvětlení pro tento rozdíl v chování je ten, že se šimpanzi uchýlili ke svým předcházejícím kulturním zvyklostem a znalostem," řekl Zuberbühler. Podle něj jim při řešení komplikované situace pomohla právě výchova, učení a napodobování zvyků dalších členů tlupy.

Podle článku New Evidence Of Culture In Wild Chimpanzees ze dne 22. října 2009.


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist