https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-vedci-odhalili-tajemstvi-rostlin-odolnych-vuci-suchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Vědci odhalili tajemství rostlin odolných vůči suchu

26.10.2009 09:18 | PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor)
Tým biologů v Kalifornii pod vedením výzkumníků ze Scripps Research Institute a University of California v San Diegu popsal princip buněčných dějů, které rostlinám pomáhají během období sucha. Tento objev může vědcům pomoci v úvahách, jak ochránit plodiny v obdobích sucha, píše server ScienceDaily.
 

Suchá půda.
"Tento objev může pomoci najít nové způsoby, jak u rostlin zvýšit toleranci k suchu," říká Elizabeth Getzoffová.
Foto: Multimediální knihovna evropské komise/Multimediální knihovna evropské komise

Když rostlina zaregistruje sucho, začne vytvářet kyselinu abscisovou. A díky této látce pak začne šetřit vodou ve všech směrech - listy zavřou póry, zpomalí se růst.

Přestože byla kyselina abscisová objevena už v roce 1960 a biologové věděli, že hraje v přežívání rostlin během sucha důležitou roli, nebylo známo, jakým způsobem pochody v rostlině ovlivňuje.

Začátkem letošního roku se však způsob, jakým kyselina abscisová funguje, vyjasnil. Dvě nezávislé skupiny vědců totiž objevily shluk genů, jejichž pokusné mutace výrazně snížily schopnosti kyseliny abscisové připravit rostlinu na sucho. Tímto způsobem vědci zjistili, že objevené geny mají na svědomí vznik právě těch bílkovin, které kyselina abscisová ovlivňuje. Nyní díky objevení prostorového uspořádání atomů v molekulách přišli i na to, jakým způsobem tyto bílkoviny na kyselinu reagují.

"Tento objev může pomoci najít nové způsoby, jak u rostlin zvýšit toleranci k suchu," říká Elizabeth Getzoffová, profesorka zabývající se molekulární biologií, která výzkum vedla.

Takové zlepšení by velice pomohlo zemědělství, které je na vodě velmi závislé. V nejsušších částech světa se na zemědělské závlahy spotřebovává až 90 procent dostupné vody.

"Jedním z možných způsobů, jak využít nových poznatků pro zemědělství," říká Getzoffová, "by bylo vyrobit látku, která by napodobovala působení kyseliny abscisové. Tato chemikálie by se pak stříkala na plodiny, kterým hrozí sucho." Kyselinu samu o sobě není možné pro tento účel použít, protože její průmyslová výroba by byla velmi nákladná a navíc by ji sluneční záření mohlo převést do neaktivní formy.

Getzoffová zároveň dodává, že to bude pravděpodobně trvat roky, než budou takové látky připraveny pro široké komerční využití.

Podle článku Scientists Reveals Secrets Of Drought Resistance z 23. října 2009.


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist