https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-pestovani-energetickych-plodin-v-usa-ohrozuje-tamejsi-biodiverzitu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Pěstování energetických plodin v USA ohrožuje tamější biodiverzitu

17.10.2009 11:56 | PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor)
Vědci z Michiganské technické univerzity se ve svém výzkumu zabývali odvrácenou stranou produkce biopaliv - možnou ztrátou stanovišť volně žijících živočichů. Výsledky publikované v časopise BioScience veřejnosti představuje server ScienceDaily.
 

Proso prutnaté.
Proso prutnaté (Panicum virgatum).
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: United States Federal Government/Wikimedia Commons

David Flaspohler, Joseph Fargione a jejich kolegové analyzovali dopady na volně žijící živočichy, zejména ptáky, v oblastech, kde na úkor travnatých porostů vznikají pole s plodinami pro výrobu bioetanolu. Dospěli k závěru, že probíhající přeměny představují pro živočichy reálnou hrozbu. Proto jako jedno z možných řešení navrhují využít pro výrobu bioenergie původní prérijní rostliny namísto zavedené kukuřice.

Rychle rostoucí poptávka po etanolu podpořená státními dotacemi způsobuje významné změny ve využívání půdy. "Získávání energie z biopaliv je způsob náročný na půdu, a tak musíme vzít v úvahu i důsledky takové energetické politiky na přírodu," říká Fargione, vedoucí pracovník The Nature Conservancy's North America Region.

Většina půdy, na které se v současnosti energetické plodiny pěstují, byla již dříve půdou zemědělskou. Ale nezanedbatelné množství půdy převedené nyní na rostlinnou výrobu, bylo dříve zapsáno do federálního programu na ochranu přírody (CRP). Tento dobrovolný program finančně odměňoval ty vlastníky, kteří svou zemědělskou půdu zatravnili nebo zalesnili. Zatímco v září roku 2007 bylo množství půdy zapsané do CRP na vrcholu a čítalo 36,8 milionů akrů (149 tisíc kilometrů čtverečních), jen o měsíc později se rozloha snížila o 2,3 milionu akrů (9 tisíc kilometrů čtverečních).

Přitom existují nejméně dva alternativní způsoby pro výrobu bioenergie, během kterých ke ztrátám prostředí pro živočichy nedochází. Jedním z nich je využití zemědělských zbytků a odpadů z potravinářského a lesnického průmyslu.

Další možností je využití biomasy přírodních trav, jako je proso nebo vousatka. Využívání těchto rostlin s sebou přináší mnoho výhod. Kromě regulace eroze právě i zachování rozmanitosti druhů hmyzu a ptactva.

Podle článku In Search Of Wildlife-friendly Biofuels: Are Native Prairie Plants the Answer? zveřejněného na serveru ScienceDaily dne 8. října 2009.


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist