https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-podle-greenpeace-nedodrzuji-zapadni-firmy-cinske-zakony-na-ochranu-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Podle Greenpeace nedodržují západní firmy čínské zákony na ochranu životního prostředí

15.10.2009 06:49 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Shell, Nestlé a Motorola patří mezi osmnáct průmyslových společností, u kterých se zjistilo, že nedodržují základní legislativu týkající se životního prostředí v Číně. Vyplývá to z vyšetřování organizace Greenpeace, o kterém informuje deník The Guardian.
 

Továrna v Číně
Čínské ministerstvo životního prostředí tvrdí, že továrny mohly překračovat limity znečištění, neboť je chránily místní samosprávy
Foto: Hight Contrast/Wikimedia Commons

Podle Greenpeace porušují firmy, mimo jiné také Kraft a Bridgestone a nejméně deset čínských firem, státní nařízení, které ukládá povinnost neprodleně oznámit, že byly překročeny limity znečištění.

"Šokující je, že se společnosti, které jsou lídry ve svých oborech, nedokáží řídit ani základními předpisy pro životní prostředí v Číně," řekl Guardianu Ma Tianjie, vedoucí kampaně Greenpeace pro Čínu. "Veřejnost má právo vědět, co tyto společnosti vypouští do řek a jezer kolem obcí a jakým rizikům kvůli tomu čelí," dodal.

Podle politiky veřejných informací musí společnosti v Číně ve lhůtě 30 dnů informovat úředníky pro ochranu životního prostředí, že byly překročeny limity znečištění. Místní samospráva má taktéž povinnost poskytnout informace, požádá-li o to veřejnost.

Když byla v květnu 2008 zavedena povinnost hlásit překročení norem znečištění, byla norma nadšeně uvítána jako důležitý nástroj pro uplatňování tlaku na firmy, které znehodnocují ovzduší, vodu a půdy v Číně. Ta čelí některým z celosvětově nejhorším problémům životního prostředí, píše deník Guardian. Zvedení podobného systému ve Spojených státech vedlo během dvaceti let ke snížení objemu znečištění o 61 %, tvrdí organizace Greenpeace.

Naděje na průlom ale zmařilo to, jak byl právní předpis v praxi prováděn. Studie z minulého měsíce zjistila, že pouze čtyři ze 113 místních samospráv reagovaly adekvátně na veřejné žádosti o informace.

Čínské ministerstvo životního prostředí upozornilo, že znečišťovatelé byli schopni pracovat v "utajení", neboť je chránily místní samosprávy. Podle Greenpeace přitom některé průmyslové provozy vypouštěly do prostředí nebezpečné chemikálie jako je arzen, kadmium a olovo.

Podle článku Jonathana Wattse 'Shell, Nestlé and Motorola among companies failing to come clean about pollution in China, says Greenpeace' vydaného 13. října 2009 na serveru The Guardian.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist