https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radiforum-podle-rimana-prolomenim-limitu-ziskame-nezavislost-podle-rovenskeho-uhli-potrebovat-nebudem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radifórum: Podle Římana prolomením limitů získáme nezávislost, podle Rovenského uhlí potřebovat nebudem

14.10.2009 14:45 | PRAHA (Ecomonitor)
Návrh aktualizované Státní energetické koncepce navrhuje prolomit limity těžby v severních Čechách. Důvodem je snaha o větší míru energetické nezávislosti díky sto tisícům tun hnědého uhlí, které by bylo možné využít pro výrobu energie. Alespoň to tvrdí bývalý ministr průmyslu Martin Říman v Radiofóru, pořadu Českého rozhlasu 1 Radiožurnál. Naopak Jan Rovenský z Greenpeace tvrdí, že je možné v budoucnu těžbu uhlí snížit.
 

Uhelná elektrárna Tušimice
Uhlí za limity potřebujeme, tvrdí Martin Říman. Obejdeme se s úsporami a obnovitelnými zdroji, tvrdí Jan Rovenský. Na snímku uhelná elektrárna Tušimice.
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Návrh aktualizace Státní energetické koncepce počítá s prolomením tzv. územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. To by zřejmě ohrozilo obce Černice a Horní Jiřetín, které až do teď vždy chránilo prohlášení vlády o nepřekročitelnosti limitů. “Myslím si, že ani tato vláda, ani žádná další nepřistoupí k tak zásadnímu zásahu do života v podkrušnohoří,“ prohlásil včera ve vysílání Českého rozhlasu místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. Nicméně snaha limity prolomit se prý v posledních letech projevuje téměř u každého ministra průmyslu, tvrdí hornojiřetínský starosta.

Současný ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský prohlásil, že by se těžba měla začít až po odsouhlasení obyvateli dotčených obcí. Odstranění limitů prý teprve otevírá cestu k těžbě. „Zárukou, že se těžit nebude, jsou právě limity, ty poskytují jistou obyvatelům Horního Jiřetína,“ řekl starosta Buřt. Prolomení limitů podle něj sice nemusí znamenat, že se začne ihned těžit, ale za současného stavu nemůže vůbec Báňský úřad vydat povolení, které by k těžbě vedlo.

Podle starosty je tlak těžařů na obyvatele v posledních několika letech čím dál silnější. Jednak prý těžaři ovládají některá lokální média, jednak přímo obcházejí a obesílají majitele nemovitostí a snaží se je přesvědčit, aby prodali své domy. „Lidé se nechtějí dohodnut o prodeji, lidé mají zájem žít v Horním Jiřetíně. A to se nezmění ani prolomením limitů. A pokud bude tato vláda a jakákoli další bude dodržovat české i mezinárodní právo, tak nám nic nehrozí ani po prolomení limitů,“ prohlásil Vladimír Buřt. Podle něj by se ale zvýšil tlak těžebních společností na obyvatele obcí. „Vždy jsem říkal, že limity jsou virtuální realita,“ prohlásil v pořadu Radiofórum bývalý ministr průmyslu Martin Říman. Podle něj nemají limity těžby žádnou právní platnost a těžební společnosti by v případě domluvy s obcemi povolení k těžbě dostaly. „Limity právně neexistují, je to usnesení vlády a to nemá žádnou právní sílu,“ tvrdí Říman.

Podle Římana by uhlí za limity těžby v budoucnu podstatně zvýšilo energetickou bezpečnost státu. Jan Rovenský z Greenpeace naopak tvrdí, že vyšší energetické bezpečnost může Česká republika dosáhnout i s postupným utlumováním těžby uhlí. „Neříkáme, že by se zítra měla zastavit těžba uhlí, ale postupně snižovat těžbu až do roku 2050, jak to navrhuje státní koncepce z roku 1991," řekl v Radiofóru Rovenský. Podle něj se uhlí z dolu ČSA, kterého se limity týkají, podílí na výrobě energie v ČR z pouhých 5 %. „Takže to není alfa a omega české energetiky, ale je to alfa a omega pro budoucnost Horního Jiřetína a také sousedního Litvínova, kde by lidé žili půl kilometru od dolu,“ tvrdí Rovenský.

Klíčovým má být podle něj pro sektor teplárenství především zateplování a také obnovitelné zdroje energie. „K zateplování dochází několik let, nicméně i když zateplíme dům, nějakou energii bude spotřebovávat. Co se týče obnovitelných zdrojů bude to i přes ambiciózní plány vždy jen zlomek potřebně energie,“ odpověděl Říman.

Podle Martina Římana ukázala letošní krize v dodávkách plynu, že závislost země na cizích energetických zdrojích může být nebezpečná. A to je také argument pro, aby se využilo domácí uhlí. Podle Rovenského je potřeba v dodávkách plynu sázet na různé zdroje, nejen z Ruska, ale třeba z Norska. Navíc podle něj není možné mluvit o nahrazování plynu uhlím. Plyn se používá především v domácnostech pro přímé vytápění a ohřev vody. „Lidé v paneláku si uhlím prostě nezatopí,“ říká Rovenský. A spálit uhlí v elektrárně a lidem rozdat přímotopy, jako to udělali v Bulharsku, není podle Rovenského smysluplným řešením.

„Vazba mezi limity těžby a ruským plynem existuje. V panelácích si lidé uhlím nezatopí, ale nezatopí si ani plynem,“ kontruje Říman. V panelových domech podle bývalého mistra lidé využívají centrální zásobování teplem a to využívá především hnědé uhlí. V případě nedostatku uhlí je možné ho nahradit právě plynem nebo ropou, a nebo v nějaké formě v budoucnu jádrem. „A to vše organizace, jaké zastupuje pan Rovenský, odmítají. Ale obnovitelné zdroje to vše nezvládnou,“ prohlásil v pořadu Radiofórum Říman. „Úspory a obnovitelné zdroje stačí mnohonásobně pokrýt to, co bychom získali prolomením limitů na dole ČSA,“ odpověděl Jan Rovenský.

Podle debaty v rámci úterního pořadu Radiofórum Českého rozhlasu Pořad je dostupný z archivu Českého rozhlasu ve formátu mp3.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist