https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-kolobeh-uhliku-ve-sladkych-vodach-byl-dlouhou-dobu-podcenovan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Koloběh uhlíku ve sladkých vodách byl dlouhou dobu podceňován

5.10.2009 10:37 | PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor)
Podle vědců současné strategie na zmírnění klimatických změn ignorují významný proces koloběhu uhlíku ve vnitrozemských vodách, píše server ScienceDaily.
 

Šumava
Vnitrozemské vody představují pouze jedno procento zemského povrchu, jejich význam pro koloběh uhlíku je mnohem větší, tvrdí vědci.
Foto: Jan Regal

V dokumentu publikovaném v zářijovém čísle časopisu Nature Geoscience vědci z Vídeňské univerzity, Univerzity v Uppsale, Antverpské univerzity a amerického Centra pro výzkum vod (Stroud Water Research Center) upozorňují na to, že stávající mezinárodní strategie na snížení uhlíkových emisí přehlíží procesy probíhající ve vnitrozemských vodách. Potoky, řeky, jezera, nádrže a mokřady podle nich hrají v koloběhu uhlíku důležitou roli, která není v současných modelech zahrnuta.

Hlavní autor dokumentu Tom J. Battin z katedry ekologie sladkých vod Vídeňské univerzity uvádí, že i když vnitrozemské vody představují pouze jedno procento zemského povrchu, jejich význam pro koloběh uhlíku je mnohem větší. Je však podceňovaný a nezapočítaný do modelů, na nichž byl založen Kjótský protokol.

Tým vědců poukazuje na to, že všechny současné modely považují vnitrozemské vody pouze za statická potrubí, která odvádějí uhlík z kontinentů do oceánů. Ve skutečnosti jsou ale vnitrozemské vodní ekosystémy dynamické a mohou do koloběhu uhlíku významně zasáhnout. Například jej mohou uložit na nějakou dobu v sedimentech a později vypustit zpět do atmosféry.

"Dvacet procent sloučenin uhlíku na souši se ukládá ve vnitrozemských vodních sedimentech," říká Lars Tranvik, profesor limnologie na Univerzitě v Uppsale. "Řeky naopak uvolňují do atmosféry takové množství uhlíku, které odpovídá 13 % ročního spalování fosilních paliv," doplňuje Anthony K. Aufdenkampe, vědecký pracovník Stroud Water Research Center.

Autoři se domnívají, že koloběh uhlíku mezi zemí, sladkými vodami a atmosférou uvnitř kontinentů si zaslouží větší pozornost ve výzkumné práci i v politice.

Podle článku Climate Change Mitigation Strategies Ignore Carbon Cycling Processes Of Inland Waters, Scientists Say ze dne 27. 9. 2009.


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist