Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 30. 7. 2010
Svátek má Bořivoj
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Reklama:
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Independent: Byl objeven druh krysy větší než kočka


10. září 2009 11:44

LONDÝN (Ecomonitor) - Zcela čerstvou zprávou je objev krysy, která je velká zhruba jako kočka. Obrovský hlodavec, jenž byl pojmenován "bosavijská huňatá krysa" (Bosavi wooly rat), je dlouhá 92 cm a váží 1,5 kg, píše deník The Independent.

Krysa
Krysa, kterou biologové našli v pralese v kráteru vyhaslé sopky, je dlouhá necelý jeden metr.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: National Parks Service/Wikimedia Commons

Biologové zvíře našli uvnitř kráteru Mount Bosavi, vyhaslé sopky na Papuy-Nové Guineji. Vědci tamní prostředí popsali jako "ztracený svět", v němž objevili dalších asi 40 dosud neznámých druhů.

Krysa má hustou stříbřitě šedou kožešinu a tvar jejích zubů naznačuje, že se živí především jako vegetarián. Hnízdo si podle všeho vytváří pod zemí.

Zvíře našel filmový štáb televize BBC spolu s doktorem Kristoferem Helgenem ze Smithsonova institutu ve Washingtonu. "Jde o jednu z největších krys na světě. Je pravda, že se jedná o stejný druh, jako najdete v městské kanalizaci, ale sakra o hodně větší," řekl Helgen.

Nejprve byla obří krysa zachycena pomocí malé léčky infračervenou kamerou, kterou kameraman Gordon Buchanan z BBC připravil v lese na svazích sopky. Expediční tým zaznamenal krysu, jak se prohrabuje v lesním podloží, a byl ohromen její velikostí. Vědci okamžitě pojali podezření, že by mohlo jít o druh, který zatím ještě nebyl zaznamenán. Potřebovali ale zvíře odchytit, aby se o tom ujistili.

"Živí exemplář, který jsme chytili, odpovídal velikostí mojí kočce," poznamenal kameraman Buchanan. Hustá srst pomáhá kryse přežít vlhké a chladné podmínky, které mohou nastat v kráteru sopky Bosavi v nadmořské výšce větší než 1000 metrů.

Podle článku Discovered - a species of rat as big as cat vydaného 7. září na serveru The Independent.

Dominika Patrovská

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
10. 9. 2009 Šafařík
Tak jenom ať se
11. 9. 2009 já, 1
a to ještě neví, že tam zítra
11. 9. 2009 Zaza
Zajímavý tvor
13. 9. 2009
Zajímavý tvor
14. 9. 2009 Kája
Zajímavý tvor


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama
Novým ministrem životního prostředí by se měl stát Pavel Drobil z ODS. Je to dobrá volba?
Ano.
(68)
Ne.
(260)
Nevím.
(35)
Dosud hlasovalo 363 lidí
 

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.