https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/independent-mravenci-pomohli-obnovit-vyskyt-motyliho-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Independent: Mravenci pomohli obnovit výskyt motýlího druhu

26.6.2009 09:27 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Vědcům se podařilo zachránit druh motýla takřka z "nenávratna". Obnovení populace modráska černoskvrnného (lat. Maculinea arion, angl. large blue), který v Británii vymřel v roce 1979, je jedním z největších úspěchů zachování živočišného druhu.
 

Je to dílo významného britského odborníka na motýly Jeremyho Thomase. Ten objevil způsob, jak oživit populaci modráska černoskvrnného, který má nejvíce udivující život z veškerého britského hmyzu. Tento motýl totiž stráví většinu svého života jako housenka uvnitř mraveniště a bez mravenců se proměnit v motýla nedokáže. Letos slaví Jeremy Thomas 25. výročí svého úspěchu.

Jako mladý vědec hledal profesor Thomas druhy rezavých mravenců, kteří s modrásky žijí ve výše popsané vzájemné vazbě, a poté pracoval na tom, jak udržet mravenčí kolonii v prosperitě. Klíčové se ukázaly být pastviny se spásanou, krátkou trávou, která by byla dostatečně prohřívaná sluncem. Pokud by byla tráva jen o pár centimetrů delší, zmizeli by mravenci a s nimi i motýli.

Thomas strávil období 1972 až 1977 na okraji Dartmooru na úplně posledním stanovišti tohoto modráska rozplétáním řetězce událostí, které vedly k rychlému zániku jednoho z nejkrásnějších druhů volně žijících živočichů v Británii.

Na záchranu populace bylo již pozdě, nicméně Thomas zjistil, jak je možné druh navrátit a udržet jej naživu. V roce 1983 pak pracoval s jiným ochráncem přírody zaměřujícím se na motýly, a to s Davidem Simcoxem. Ten mu přivezl housenky modráska černoskvrnného ze Švédska a společně je vypustili na svahy Dartmooru. Následující léto se vylíhl dospělý hmyz. "Viděl jsem je tehdy vyletět z keře jalovce a jen křičel Ano!" dodává Thomas.

Britská přírodní rezervace Somerset Wildlife Trust je nyní nejhustší kolonií modrásků černoskvrnných na světě, na pouhých pěti hektarech žije 5 000 motýlů.

Podle článku Michaela McCarthyho Butterfly that come back from the dead - thanks to the red ant vydaného 16. června na The Independent.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist