https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/allafrica-jizni-afrika-chce-recyklovat-odpadni-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

AllAfrica: Jižní Afrika chce recyklovat odpadní vodu

15.6.2009 11:10 | PRAHA/KAPSKÉ MĚSTO (Ecomonitor)
Jižní Afrika čelí chronickému nedostatku vody. Obrovské množství vody se však každý den splachuje do kanalizací. Jako jedna z nejsušších zemí světa by přitom měla Jižní Afrika ochraňovat své vodních zdroje a vodohospodářství by mělo být pro tamní vládu prioritou, píše server AllAfrica.com.
 

Záchody
Záchody na tekuté a pevné produkty
Ilustrační foto: Hugo Charvát /Ekolist.cz
Ve zprávě Living Planet Report z roku 2008 organizace World Wide Fund for Nature (WWF) uvádí, že vodní krize je závažnou hrozbou. 98 % vodních zdrojů v zemi je prý již plně využiváno. Množství dešťových srážek v Jižní Africe je téměř 400 mm pod světovým průměrem, který činí 860 mm ročně.

Vzhledem ke zvýšené poptávce po vodě a její spotřebě způsobené rozmachem ekonomiky a růstem počtu obyvatel se očekává zhoršování situace. WWF odhaduje, že do roku 2025 bude mít Jižní Afrika 1,7 % vodní deficit.

Ačkoliv většina obyvatel Jižní Afriky má přístup k vodě, údaje jihoafrického Ministerstva pro vodohospodářství a lesnictví (South African Department of Water Affairs and Forestry) uvádí, že v roce 2008 mělo pět milionů obyvatel (10 % z celkové populace země) problémy s nedostatečnými dodávkámi vody.

Podle odborníků na vodní hospodářství, kteří se v květnu sešli na semináři v Kapském městě, je jednou z cest obrany proti vodní krizi recyklace odpadních vod.

Brendon Meulman z holandské společnosti Landustrie, která se specializuje na management odpadních vod, tvrdí, že je v první řadě nutná změna postoje lidí k odpadním vodám. „Neměli bychom na ně nahlížet jako na odpad, ale raději jako na zdroj. S odpadními vodami lze široce pracovat“, řekl Meulman.

„Například odpadní voda z toalet je bohatá na organický materiál. Pokud je koncentrace této takzvané „černé vody“ dostatečně vysoká, je možné z organického materiálu vyrobit energii. Lze jej rovněž přeměnit na kompost nebo hnojivo. Zatímco moč kanalizací odteče, pevný odpad se ukládá v oddělené ventilované komoře, kde je vzduchem vysoušen. Výsledkem je lidský odpad bez patogenů, který lze použít k hnojení zahrad nebo jako palivo,“ vysvětlil Meulman.

Společnost Landustrie navrhuje systém toalet, které nevyžadují splachování extementů velkým množstvím vody. Obdobné systémy jsou v některých částech Jižní Afriky již v provozu, například v Durbanu, kde bylo nainstalováno tisíce suchých toalet.

„Pracujeme s takzvanými vakuovými toaletami,“ řekl Meulman pro IPS. „Tyto toalety na jedno spláchnutí potřebují přibližně litr vody a sto litrů vzduchu.“ Splachovací toalety spotřebovávají v průměru deset až dvanác litrů vody. „Podle našich výpočtů tak vakuové toalety ušetří 36 litrů vody na osobu denně,“ řekl Meulman. „To je více než 25 % celkové denní spotřeby vody.“

Podle Meulmana je možné tuto technologii zavést i v rozvojových zemích. „Vyvinuli jsme zjednodušenou verzi určenou speciálně pro umístění do slumů, přičemž systém je energeticky soběstačný,“ vysvětluje.

Šance na to, že systém vakuových toalet vyřeší jihoafrické problémy s vodou, jsou však nepatrné. Jak ukazují údaje pořízené vládou, spotřeba vody v domácnostech činí pouze 12 % celkové spotřeby vody. Průmysl, těžební činnost a elektrárny jsou zodpovědné za dalších 12,5 %. Zavlažování zemědělské půdy se na spotřebě vody podílí plnými 52 %.

Holandský ministr pro rozvojovou spolupráci Bert Koender, který se zůčastnil květnového semináře, pro IPS uvedl, že pozornost musí být směřována nejen na odpadní vody. „Na situaci v zemi má značný vliv také znečišťování řek a dalších vodních zdrojů důlní činností,“ uvedl.

„Podle informací z místních médií, odpadní voda stéká do běžných nádrží,“ řekl dále Koender. "To by mohlo podle něj spolu s dalšími skutečnostmi způsobit zdravotní problémy. „Lepší vodohospodářství, čištění, recyklace a ochrana vody jsou klíčem k řešením problému vodní krize, které v současnosti země čelí“.

Problémy zmíněné Koendersem jsou stěžejními body zprávy organizace South Africa's National Nuclear Regulator (SANNR). Publikace předpověděla vážné problémy se zásobováním země vodou, včetně radioaktivního znečištění a ukládání odpadů do vod. Zmiňuje se také o tom, že odpadní vody z dolů mohly prosáknout do podzemních vod.

Ministerstvo pro vodohospodářství a lesnictví nicméně odmítá, že by zemi hrozila vodní krize. Ve svém prohlášení ministr Lindiwe Hendricks uvedl, že kvalita jihoafrické pitné vody byla ohodnocena jako jedna z nejlepších na světě.

Marius Keet, ředitel oddělení kontroly jakosti vody v provincii Gauteng, však připouští, že kvalita vody je v některých částech ovlivňována důlní činností a dalšími aktivitami člověka.“

Podle článku Miriam Mannak South Africa: Wastewater is a Resource vydaného na serveru AllAfrica.com dne 8. června 2009.


reklama

 
Kamila Pletánková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist