https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-vedci-se-dohaduji-zda-jsou-rostliny-zdrojem-metanu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Vědci se dohadují, zda jsou rostliny zdrojem metanu

16.1.2009 07:00 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Závěry nové studie ukazují, že by rostliny nemusely být hlavním zdrojem metanu v atmosféře, jak předpokládala studie z roku 2006. Podle ní jsou rostliny zodpovědné za více než polovinu celosvětové produkce skleníkových plynů. Závěry britského vědeckého týmu však tvrdí, že rostliny za normálních podmínek pouze uvolňují metan z půdy, ale žádný samy nevytvářejí, píše internetové zpravodajství BBC.
 

Kvetoucí bazalka (Ossimum basilicum).
Kvetoucí bazalka (Ossimum basilicum).
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Eli+ /Wikipedia

Podle studie zveřejněné v časopise Královské společnosti je právě identifikace zdroje metanu klíčem k řešení k problémů se změnou klimatu. Tento plyn je dvacetkrát silnějším skleníkovým plynem než oxid uhličitý. Po téměř desetiletí stabilní koncentrace v atmosféře se poslední dva roky zdá, že se množství metanu v atmosféře začalo opět zvyšovat.

Výzkum, který zažehl vášnivou debatu, publikoval před třemi lety vědecký tým Franka Kepplera z Institutu Maxe Plancka pro chemii v německé Míšni. Podle závěrů této studie rostliny emitují metan z listů při normálních podmínkách a při vyšších teplotách a větším množství slunečního svitu se objem uvolněného metanu zvyšuje. Závěry německé studie vedly k tvrzení, že rostliny jsou zřejmě schopné dosud neobjasněné biochemické reakce, kterou vzniká metan. Tyto závěry vědce překvapily a různé studie se pokoušely výsledek zopakovat, se smíšenými výsledky, píše BBC.

„Prostě nám to nedávalo smysl, vůbec nám to nešlo na rozum,“ řekla BBC Ellen Nisbetová, vedoucí vědeckého týmu, který právě publikoval své závěry v Royal Society's Proceedings B. Její tým se tedy zaměřil na ověření německé teorie na různých druzích rostlin, včetně kukuřice a rýže, pěstované v prostředí, které neobsahuje žádné organické materiály - aby se eliminovala možnost, že se metan uvolňuje z půdy.

Závěry britského experimentu ukázaly, že rostliny žádný metan neprodukují. V jiném pokusu vědci srovnávali genomy několika rostlin s baktérií, která produkuje metan dobře známou biochemickou reakcí. Rostliny samy o sobě nevytvářejí plyn žádnou známou biochemickou reakcí, protože neobsahují ten správný gen, ukazují závěry studie. Britští výzkumníci také zkoušeli zalévat rostlinky bazalky vodou s rozpuštěným metanem. Později analyzovali vzduch z uzavřených místností, kde pěstovali rostliny, zda obsahuje metan. Podle studie rostliny vypouštějí do ovzduší metan během transpirace (výdej vody povrchem rostlin, respektive jejich listy), ale jen metan, který je již obsažený ve vodním roztoku v půdě.

Podle Ellen Nisbetové se dá většina metanu vypouštěného při běžném růstu rostlin vysvětlit prostě absorbováním metanu z vlhkosti v půdě. Ve zhoršených podmínkách, jako je vyšší teplota nebo vyšší intenzita ultrafialového záření, se mohou rostliny začít rozkládat a při tomto procesu se začne metan uvolňovat. Ale to se za běžných podmínek neděje, tvrdí britská studie.

Podle Franka Kepplera ale nový výzkum nevyvrací možnost, že rostliny metan produkují. „Tento výzkum přidává transpiraci jako zdroj emisí metanu, což je pěkný, i když nikoli nový výsledek,“ řekl BBC Keppler. Podle něj jeho výzkum prokázal, že emise metanu pochází přímo z rostlin. Zároveň jeho tým stále pracuje na objasnění celého procesu.

Zatím Ellen Nisbetová tvrdí, že by bylo možné alespoň snížit množství metanu uvolňovaného při pěstování rýže. Stačilo by zajistit, aby se půda, ve které se rostliny pěstují, také okysličovala, čímž by se zabránilo hnití, které je zdrojem metanu.

Podle článku Richarda Blacka zveřejněného serverem BBC Online News dne 14. ledna 2009


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist