https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fnr-podle-vedcu-se-v-roce-2007-zvysily-svetove-emise-co2-o-tri-procenta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

FNR: Podle vědců se v roce 2007 zvýšily světové emise CO2 o tři procenta

2.10.2008 10:07 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Američtí vědci minulý týden oznámili, že podle jejich odhadů vzrostly celosvětové emise oxidu uhličitého o tři procenta za poslední rok. To znamená, že svět vypouští více emisí, než předpovídaly nejhorší scénáře Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), napsala agentura AP.
 

Průmyslový komplex Norlisk v Rusku.
Podle amerických vědců rostly emise nejvíce v Číně, Indii a dalších rozvojových zemích. Dosáhly rekordního objemu 9,34 miliardy tun oxidu uhličitého
Foto: Hans Wendel/Blacksmith Institute

Nový odhad světové produkce skleníkových plynů provedla Národní laboratoř Oak Ridge (ORNL), která spadá pod americké ministerstvo energetiky. Data, na jejichž základě ORNL produkci počítá, pocházejí z různých zdrojů - od OSN, BP a U.S. Geological Survey.

Podle amerických odborníků z ministerstva energetiky to znamená, že pokud bude trend pokračovat, poroste teplota a zvýší se hladina světových oceánů na úroveň nejvyšších odhadů. Největší objem produkovaných emisí připadá na Čínu, pak následují Spojené státy americké. Ty vedou světový žebříček v množství emisí CO2 na hlavu. Zatímco země Evropské unie a Austrálie v roce 2007 produkci emisí mírně snížily, v USA za poslední rok emise vzrostly, píše agentura AP.

Nejvíce rostly emise v Číně, Indii a dalších rozvojových zemích, které dosáhly rekordního objemu 9,34 miliardy tun oxidu uhličitého. Podle údajů amerických, britských a australských vědců přispívá Čína k celosvětovému množství emisí skleníkových plynů více než polovinou. V roce 2007 vypustila dvě miliardy tun CO2, což je o 7,5 procenta více než předchozí rok. Přitom v roce 2006 se Čína stala světovou jedničkou v produkci emisí, když nahradila dosavadního největšího znečišťovatele - Spojené státy americké. V samotných USA v roce 2007 vzrostly emise o téměř dvě procenta, zatímco předchozí rok klesaly.

Gregg Marland, jeden z autorů nového odhadu ORNL, je prý výsledky překvapen, protože předpokládal, že světové emise kvůli ekonomickému propadu klesnou. "Pokud tedy chceme pro snižování emisí něco dělat, musí to být něco jiného, než co jsme dělali dosud," řekl agentuře AP. Podle Marlanda rostou emise v rozvojových zemích, protože se do nich přesouvá stále více výroby. "Stěhujeme výrobu do zámoří, a tak zároveň přesouváme i emise," řekl AP Marland. "Čína vyrábí průmyslová hnojiva, cement a ocel, to všechno je velmi energeticky náročné," dodal.

Rozvojové země, mezi něž Čína a Indie patří, nejsou Kjótským protokolem nuceny ke snižování emisí skleníkových plynů. V současnosti jsou zodpovědné za 53 % produkce CO2. Podle Marlanda ukazují nové analýzy starších dat, že v množství emisí rozvojové země překonaly ty průmyslové již v roce 2005. Podle něj Indie nahradí Rusko na třetím místě žebříčku světových znečišťovatelů. Rychle se zvyšuje i objem emisí produkovaných Indonésií. Pokles se ale podle amerických vědců koná jen v několika málo zemích. Dánské emise klesly o osm procent, ve Velké Británii a v Německu o tři procenta a ve Francii a Austrálii o dvě procenta.

Podle Bena Santera, odborníka na změny klimatu z Národní laboratoře Lawrence Livermora, je růst celosvětových emisí za hranicí nejhorších odhadů Mezivládního panelu pro změnu klimatu, zveřejněného před dvěma lety. Podle něj by teploty měly vzrůst o 2,4 - 6,3 stupňů Celsia.

Podle článku Setha Borensteina z agentury AP zveřejněném na serveru Federal News Radio 25. 09. 2008


reklama

 
Eva Charvátová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist