https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-ropna-pole-se-stanou-ulozistem-co-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Ropná pole se stanou úložištěm CO 2

2.12.2004 12:21 | PRAHA/HOUSTON (EcoMonitor)
Nedaleko od ropného pole Sindeltop, které před více než sto lety přineslo Texasu bohatství, našli vědci místo, kde chtějí vyzkoušet dlouho diskutované řešení boje proti klimatickým změnám. Ukládání nebezpečných emisí pod zem.
 

Na vytěženém ropném poli South Liberty nedaleko města Dalton se podařilo odborníkům z University of Texas napumpovat 1600 tun oxidu uhličitého do ložisek slané vody ukryté více než patnáct set metrů pod povrchem. Podle vědců je zdejší propustná hornina, která pokrývá rozsáhlé území stovek kilometrů od Mexika do Alabamy, přímo ideálním místem pro ukládání skleníkových plynů odpovědných za klimatické změny.

„Máme tady spoustu ropných polí i míst, kde se omezuje těžba zemního plynu,“ říká Susan Hovorková, geoložka a vedoucí pilotního projektu z texaské univerzity. „Pobřeží Mexického Zálivu je pro skladování plynů jedno z nejlepších míst na celém světě.“ Technologie známá jako „ukládání uhlíkových plynů“ je ve středu zájmu průmyslových podniků i vlád celého světa, které by rády viděly, jak se skleníkové plyny zachycují a skladují v bezpečí, namísto toho, aby se vypouštěly do atmosféry, kde mohou škodit ještě desítky let.

Emise plynů, které vznikají při spalování fosilních paliv, jsou podle vědců hlavní příčinou klimatických změn, které zřejmě přinesou zvyšování teploty celé planety a rychlé změny zákonitostí klimatických jevů, zvyšování hladiny světových oceánů a častější extrémní jevy jako jsou ničivé bouře. Vzhledem k ruské ratifikaci Kjótského protokolu v listopadu, která umožní, aby dohoda vstoupila v únoru roku 2005 v platnost, a také díky začátku obchodování s emisemi oxidu uhličitého v zemích Evropské unie na počátku příštího roku, je jasné, že všechny metody, jak snížit emise nebo je zachycovat a ukládat, jsou velmi aktuální.

Prezident Spojených států Bush odvolal podpis svého předchůdce pod Kjótským protokolem s tím, že jeho požadavky by ekonomicky poškodily Američany. Také mu vadilo, že z dohody jsou vyjmuty rozvojové země. Na druhou stranu například program ukládání oxidu uhličitého pod zem celou dobu využívá podporu federální vlády. Texas s velkým množstvím průmyslových provozů na zapracování ropy a chemických továren je pátým největším producentem skleníkových plynů po Číně, Rusku, Japonsku a Indii.

„Texas se stane místem, kde se nám povede úspěšně skladovat oxid uhličitý pod zemí,“ říká Charles Christopher, spojnice mezi ropným gigantem BP a vědeckým týmem. Podle Susan Hovorkové by mělo území Texasu v regionu Mexického zálivu stačit pro uložení více než 300 miliard tun, což znamená prostor pro uložení plynů na 1000 let při současném objemu produkce.

Podle textu agentury Reuters 27. 11. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist