https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-zizaly-dokazou-vycistit-pudu-od-jedovatych-kovu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Žížaly dokážou vyčistit půdu od jedovatých kovů

16.9.2008 10:17 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Vědci zjistili, že žížaly požírající kovy mohou pomoci rostlinám vyčistit kontaminovanou půdu. Výzkumníci z University of Reading přišli na to, že v kovech dochází k malým změnám, když projdou zažívacím traktem žížal. Díky tomu je pak pro rostliny jednodušší vyčistit půdu od potenciálně jedovatých kovů, píše internetové zpravodajství BBC.
 

žížala obecná
Vědci zjistili, že žížaly požírající kovy mohou pomoci rostlinám vyčistit kontaminovanou půdu.. Na snímku žížala obecná.
Licence: GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty)
Foto: Michael Linnenbach/Wikimedia Commons
Žížaly by se prý mohly stát "ekologickými bojovníky jedenadvacátého století", prohlásili vědci na setkání Britské asociace vědců v Liverpoolu. Na celém území Británie je celá řada míst, kde je půda poškozená předcházející průmyslovou činností, včetně těžby a zpracování olova.

Žížaly jsou ideálními "půdními detektivy", píše BBC. Jejich výskyt v zemině může být hlavním indikátorem jejího zdraví. U těchto kroužkovců se totiž vyvinul mechanismus, který jim umožňuje přežít v půdě znečištěné nejrůznějšími toxickými kovy, včetně arzenu, olova, mědi a zinku. "Žížaly produkují metalothinein - protein, který má schopnost obalit částice kovů, a snížit tak jejich rizikovost," řekl BBC Mark Hodson z University of Reading. "V zásadě se dá říct, že když si žížala poradí s jedním druhem kovu, poradí si i s celou škálou jiných druhů," dodal Hodson.

Díky nejmodernějšímu elektronovému mikroskopu, mohli vědci zkoumat částice tisíckrát menší než zrníčko soli. Výzkum ukázal, že částice kovu, které opouštějí trávicí trakt žížal, jsou jiné než ty, které se nacházejí v okolní půdě.

Některé druhy rostlin dokážou z půdy odstranit toxické kovy. Ty se pak stávají součástí stavby rostlinných tkání. Zeleň je pak možné sklidit a odvézt na jiné místo. Celý proces nabízí možnost skutečně funkčního postupu, jak půdu dekontaminovat. Přitom jde o způsob trvale udržitelný a k přírodě šetrný. Nicméně to trvá velmi dlouho, píše zpravodajství BBC. Právě práce žížal ale dokáže kovy pro rostliny lépe připravit, a tak se celý proces zrychluje a zefektivňuje.

Podle článku Elizabeth Mitchellové BBC Online News 12. 09. 2008.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist