https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/terra-daily-hromadeni-pesticidu-muze-ohrozovat-zdravi-vcel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Terra Daily: Hromadění pesticidů může ohrožovat zdraví včel

29.8.2008 06:30 | PRAHA/FILADELFIE (Ecomonitor)
Včely pilně nosí do úlů pyl a nektar, ale spolu s nimi také širokou paletu pesticidů, tvrdí vědci z Pennsylvánské státní univerzity. Přidáme-li k pesticidům, které jsou již přítomné ve včelím vosku, navíc pravidelný přísun zvnějšku, je těžké přesně zhodnotit dopad na zdraví včel. Zdá se však, že nově vyzkoušený přístup umožní alespoň snížit kontaminaci vosku.
 

Včely v prázdných voskových plástech.
Včely v prázdných voskových plástech.
Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic
Foto: Merdal/Wikimedia Commons

Výzkumníci analyzovali vzorky pylu, larev, dospělých včel a vosku a výsledky prezentovali na 236. setkání Americké chemické společnosti ve Filadelfii. Výsledky ukazují bezprecedentní úroveň pesticidů fluvalinátu a coumaphosu používaných k hubení roztočů způsobujících varroázu - a to jak jak v plástech, tak ve voskové základně. Byla rovněž zjištěna nižší hladina 70 dalších pesticidů a jejich metabolitů obsažených v pylu a tělech včel.

"Všichni předpokládali, že ve vosku budou akaricidy (chemikálie používané proti roztočům způsobujícím varroázu), protože vosk je při tvorbě úlu recyklován," říká členka výzkumného týmu Maryann Frazierová. "Ale byli jsme šokováni, jaká množství těchto pesticidů jsme zjistili a kde všude se nacházejí," dodala. V tělech všech testovaných včel byl obsažen přinejmenším jeden pesticid a v pylu dokonce kolem šesti pesticidů. Ve vzorku bylo zjištěno až 31 druhů těchto chemikálií.

Tým vyvinul metodu snižování obsahu akaricidů ve včelím vosku prostřednictvím gama záření. Úroveň kontaminace se tak podařilo snížit zhruba o polovinu. Avšak pesticidy v životním prostředí nemohou být kontrolovány tak snadno, takže představují vážný problém i s ohledem na možnou interakci různých látek. Například fungicidy mohou za určitých okolností zesílit účinek pesticidů (pyrethroidů a neonikotinoidů) až stokrát.

Vědci nepředpokládají, že pesticidy samy způsobují jev jménem Colony Collapse Disorder (CCD), který způsobuje vymírání včelstev, když se včely nedokážou vrátit zpět do úlu. Mají však za to, že kontaminace pesticidy společně s roztoči a viry patří k významným spolupůsobícím faktorům při vzniku CCD.

Podle článku Pesticide Build-Up Could Lead To Poor Honey Bee Health zveřejněného dne 22. srpna 2008 na serveru Terra Daily



reklama

 
Karel Dolejší

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist