https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/independent-kvuli-znecisteni-zustavaji-na-podzim-stromy-dele-zelenejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Independent: Kvůli znečištění zůstávají na podzim stromy déle zelenější

19.11.2007 08:20 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Znečištění z aut a elektráren mění tvář podzimu, napsal deník Independent. Listy stromů začínají žloutnout později, protože je v atmosféře vyšší koncentrace oxidu uhličitého, zjistili vědci z univerzity v Southamptonu.
 

Vyšší koncentrace oxidu uhličitého umožňuje listům pokračovat déle ve fotosyntéze, a proto začínají měnit barvu a opadávat později. V posledních třiceti letech se tento proces, zvaný senescence, v Evropě zpožďoval o 1,2 až 1,8 dne za desetiletí. Dochází k němu paralelně s časnějším příchodem jara. Například na dubech pukají pupeny až o deset dní dříve než v minulosti. Až dosud se předpokládalo, že jsou oba tyto jevy způsobeny nárůstem teplot. Zatímco souvislost mezi vyššími teplotami a časnějším příchodem jara je již dlouho uznávaná, analýzy podzimní senescence ve 14 evropských zemích ukazují, že mezi teplotními trendy, změnou barvy a opadem listů je jen slabá souvislost. Nový výzkum ukazuje, že senescenci zpomaluje vzrůstající koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší, píše Independent.

V uplynulých třiceti letech stoupla atmosférická koncentrace oxidu uhličitého o 13,5 procent, což má vliv na fyziologii rostlin i na celou řadu jejich vnitřních procesů. Výzkumníci z univerzity v Southamptonu provedli dva experimenty s velkými lesními ekosystémy, v nichž byly na oddělených lokalitách vystaveny topoly buď průměrné, nebo zvýšené koncentraci oxidu uhličitého, a to od vysazení až po dospělost. Zvýšená koncentrace oxidu uhličitého byla 550 ppm, což je předpokládaná koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře v roce 2050. V současné době je to něco přes 380 ppm.

A bylo zjištěno, že stromy vystavené zvýšené koncentraci oxidu uhličitého měly listy déle a zároveň vykazovaly i menší úbytek chlorofylu na konci sezóny. Kvůli tomu bylo na podzim jejich listí zelenější než u topolů pěstovaných v atmosférických podmínkách s nižší koncentrací oxidu uhličitého. "Data z výzkumu dokládají, že se senescence v podobných lesích bude zpožďovat, když nadále poroste koncentrace oxidu uhličitého, a to nezávisle na růstu teplot," uvedla podle Independentu profesorka Gail Taylorová z Fakulty biologických věd na univerzitě v Southamptonu. "Kvůli zvýšené hladině oxidu uhličitého zůstává listí déle zelené. Atmosféra s vyšší koncentrací oxidu uhličitého totiž umožňuje stromům vyrábět látky bohaté na uhlík, což, jak je známo, prodlužuje život listů," tvrdí profesorka Taylorová. "Stromy si však také musí založit pupeny, pokud to neudělají, jsou citlivější na mráz a další klimatické jevy," dodává. Klíčovou otázkou nyní je, zda bychom měli vybírat takové stromy, které jsou lépe adaptovány na rostoucí koncentrace oxidu uhličitého než místní stromy, uvedl Independent.

Podle článku v deníku Independent ze dne 14. 11. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist