https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-americky-plot-brani-emigrantum-i-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Americký plot brání emigrantům i přírodě

6.8.2007 02:00 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Mexiko chce, aby USA opustily myšlenku rozšířit zábrany na společné hranici. Podle mexických ochránců životního prostředí desítky kilometrů plotů poškodí přírodu a budou nebezpečné pro volně žijící zvířata. Mexiko se v této záležitosti chce obrátit na Mezinárodní soudní dvůr, pokud americká strana nebude reagovat na stížnosti, píše internetové zpravodajství BBC.
 

Jaguár americký (Panthera onca)
Jaguár americký (Panthera onca)
Foto: www.zoopraha.cz

Plánované zábrany proti nelegálním imigrantům jsou jedním z nejožehavějších politických témat v USA. Ploty by měly dosáhnout délky 1 125 kilometrů a měly by být vybaveny nejmodernější technologií. „Případná výstavba těchto plotů by ohrozila celou řadu ekosystémů, které jsou na společné hranici," řekl BBC mexický ministr životního prostředí Juan Rafael Elvira. V pohraničních oblastech Baja California, Sonora a v Arizoně se rozkládá jeden ze světově nejdůležitějších pouštních ekosystémů – poušť Sonora.

Mexické úřady oznámily, že jsou připraveny podat stížnost na USA k Mezinárodnímu soudnímu dvoru, ale nejdřív se budou snažit najít alternativní řešení, píše BBC. Zpráva vypracovaná mexickou vládou a ochránci životního prostředí z Mexika i USA říká, že zvířata žijící na společné hranici budou kvůli plotům izolována do menších skupin, což poškodí jejich genetickou rozmanitost. Takto poškozena prý bude populace jaguára, mexického medvěda baribala a druhy již dnes ohrožených antilop – jako je například vidloroh americký.

Používání intenzivního osvětlení a radarů na hraničních plotech může také poškodit noční druhy zvířat, říká zpráva. Ta také předkládá návrhy, jak minimalizovat dopady na životní prostředí, včetně zelených biokoridorů nebo oblastí volné přírody, kde se nesmějí budovat žádné cesty. Ty umožní pohyb zvířatům, ale nebudou prostupné pro člověka. Dalším řešením jsou živé ploty, bariéry z vysázených kaktusů nebo propustné ploty, které nezadrží vodu, hmyz ani pyly, píše BBC.

Podle ministerstva vnitřní bezpečnosti USA jsou ploty na hranicích nezbytné. Přirozené překážky, jako je tok řeky Rio Grande, nejsou dostatečné. Každý rok se podle odhadů do USA dostane 12 milionů nelegálních přistěhovalců.

Podle článku BBC Online News ze dne 31. 07. 2007


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist