https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/national-geographic-levharty-laka-zvoneni-mobilu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

National Geographic: Levharty láká zvonění mobilu

7.6.2007 08:15 | PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor)
Když se přiblíží levhart, může vám zachránit život zvonění mobilního telefonu. Tato nová metoda se začala používat v západoindickém státě Gudžarát. Zvonění napodobující kvokání, mečení a bučení totiž dokáže bez zranění nalákat levharty do pasti, místní strážci přírody je pak odvezou zpátky do lesa, napsal National Geographic.
 

"Bučení krav a mečení koz se ukázalo jako efektivní," řekl pro Reuters D. Vasani z lesního úřadu. Nová metoda byla zavedena před měsícem, strážci již chytili pět levhartů a úspěšně je vypustili zpět do lesa. V Gudžarátu tato zvířata často přicházejí k lidským sídlům, protože zde hledají snadný zdroj potravy. Zvláště zranitelné jsou vesnice blízko lesů, kde šelmy kradou farmářům dobytek a občas i napadají lidi.

Když je levhart zpozorován poblíž vesnice, přivolají se strážci, aby ho chytili a odvezli zpátky do lesa. To však není nic lehkého, protože zvíře váží od 30 do 80 kilogramů a ohání se ostrými zuby a drápy, napsal National Geographic. Lesní strážci tradičně používali živou návnadu - třeba kozu přivázanou ke stromu - a přilákané zvíře pak mělo spadnout do velké zamaskované díry. To je jednak nepříjemné pro nastraženou kozu, celá akce však může skončit i zraněním levharta, když spadne do díry.

Proto ochránci přírody přivítali novou metodu jako šetrnější přístup. "Je to mnohem humánnější než nechat levharty padat do pasti," řekla podle National Geographic Carole Baskinová, zakladatelka a výkonná ředitelka neziskové organizace Big Cat Rescue z floridské Tampy.

Gudžarát není jediným místem, kde mají vesničané problémy s levhartími návštěvníky. Levharti, nejrozšířenější druh velkých koček, žijí v Indii, Africe, Číně, na Sibiři a v Koreji. Jsou velmi přizpůsobiví a žijí v lesích, džunglích, chladných horských oblastech, otevřených savanách a dokonce i v zastavěných oblastech. Mnoho poddruhů levharta, například levhart mandžuský, je kriticky ohroženo kvůli úbytku přirozeného prostředí a soupeření o prostor s lidmi.

Carole Baskinová však není přesvědčena o tom, že chytání a vypouštění levhartů problém dlouhodobě vyřeší. "Levharti mají veliký akční rádius," řekla podle National Geographic, "a tak je nepravděpodobné, že by je lesní strážci mohli odvézt tak daleko, že by se nedokázali vrátit zpátky."

Podle článku National Geographic ze dne 5. 6. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist