https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/new-york-times-ve-velkych-jezerech-se-siri-neznamy-virus-zabijejici-ryby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

New York Times: Ve Velkých jezerech se šíří neznámý virus zabíjející ryby

24.4.2007 10:16 | PRAHA/CHICAGO (EcoMonitor)
Virus, který ve východní oblasti Velkých jezer zabil již desítky tisíc ryb, se šíří dál, napsal deník New York Times. Tento patogen, který způsobuje krvácení a selhávání orgánů, nepatří mezi původní severoamerické organismy. Pro lidi však není nebezpečný, a to ani když snědí nakaženou rybu.
 

Velká jezera
Velká jezera.
Foto: NASA/Wikipedia
Virus zvaný VHS (Viral Hemorrhagic Septicemia) devastuje ekosystémy a značně ovlivňuje rybářský průmysl v oblasti Velkých jezer. Posouzení jeho celkového biologického dopadu ale může trvat roky. Proti viru zatím neexistuje žádný účinný prostředek. Vědci se zaměřují na maximální omezení jeho šíření do dosud nekontaminovaných vod.

Virus byl poprvé objeven zhruba před dvěma lety, napsal deník. Tehdy v malé oblasti napadl pouze dva druhy ryb. Pak se ale agresivně rozšířil do dalších lokalit a začal napadat i jiné druhy. V současné době byl potvrzen v jezeře Sv. Kláry, v Huronském, Ontarijském a Erijském jezeře, v řece Sv. Vavřince a v Niagaře. Podle předpokladů se vyskytuje také v Michiganském jezeře.

Minulý rok zavinil virus úhyn nespočitatelného množství ryb, které byly vyplaveny například u východního pobřeží jezera Ontario. Podle vědců to však může být pouze špička ledovce. Pět Velkých jezer - Hořejší, Huronské, Michiganské, Erijské a Ontarijské - obsahuje 20 procent veškeré sladké pevninské vody.

"Předpokládáme, že vše bude v následujících letech pokračovat a situace se ještě zhorší," řekl podle New York Times Jim Casey, profesor virologie na Cornellově univerzitě. "Obáváme se, že se virus může ještě více rozšířit," dodal. Jeho kolega Paul Bowser, profesor veterinárního lékařství a specialista na vodní živočichy, uvedl: "Jedná se o nový patogen, prvních pár let bude situace docela složitá, pak si ale organismy vytvoří imunitu a úmrtnost bude klesat."

Nikdo neví, ani odkud virus přišel, ani jak se dostal do Velkých jezer, píší New York Times. V 80. letech pozorovali vědci podobný typ viru u lososů v severozápadním Pacifiku. VHS se vyskytuje také v Atlantském oceánu. Ale vznik nové, vysoce agresivní mutace je zatím záhadou. Odborníci mají několik podezření na možný původ, v centru pozornosti jsou záoceánská plavidla, která vypouštějí do Velkých jezer zátěžovou vodu nasbíranou po celém světě.

Podle článku Susan Saulnyové v deníku New York Times ze dne 21. 4. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist