https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-utesy-z-pneumatik-napad-ktery-nevysel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Útesy z pneumatik - nápad, který nevyšel

2.3.2007 02:14 | PRAHA/FORT LAUDERDALE (EcoMonitor)
Míli od floridského pobřeží, na kterém leží město Fort Lauderdale proslulé bohatými čtvrtěmi a módními bary, leží na dně moře dva miliony starých pneumatik. Pomník toho, že dobré nápady mohou skončit úplně špatně, píše deník New York Times.
 

Pneumatiky byly do moře uloženy v roce 1972 s tím, že z nich vyroste nový útes obydlený řadou mořských živočichů. Mělo jít i o pomoc přeplněným městským skládkám. Jenže o desítky let později se ukazuje, že celý nápad byl hrubý omyl. Na „útesech“ se téměř žádný život neuchytil, některé pneumatiky svázané k sobě nylonovými nebo ocelovými lany se navíc utrhly a teď znečišťují plochu mořského dna o velikosti 31 fotbalových hřišť, nebo je moře vyplavuje na plážích. Tisíce pneumatik moře naopak vrhlo na nedaleký přírodní útes, kde se zaklínily, blokují růst korálů a ničí mořské živočichy, píše deník.

"Původní nápad spočíval ve vytvoření takového prostředí pro mořské živočichy, které by zdvojnásobilo nebo ztrojnásobilo život v pobřežních vodách. Jenže to nefungovalo," říká Ray McAllister, oceánský inženýr z floridské Atlantic University, který pomáhal projekt umělého útesu zorganizovat. "Když se na to dívám dnes, musím říct, že to byl skutečně špatný nápad," říká McAllister.

Podobné problémy se při snaze o vybudování umělých útesů z pneumatik vyskytly na celém světě. "Staly se z nich nástroje ničící korálové útesy," tvrdí William Nuckols, koordinátor federální organizace Coastal America, která se zabývá čištěním pobřežních oblastí. V ní spolupracují biologové, vědci ze státních institucí a vojenští námořní potápěči ze záchranných jednotek.

Rozpočet floridského guvernéra Charlieho Crista počítá na řešení problémů s pneumatikami se dvěma milióny dolarů. Přitom vojenští potápěči budou zřejmě pracovat bez nároku na mzdu. Prvotní fáze, která bude trvat měsíc, by měla začít v červnu, celkem se počítá, že by čištění moře mělo trvat až do roku 2010 a přijde na 3,4 milionů dolarů.

V minulých desetiletích vznikly umělé útesy z pneumatik na mnoha místech celé planety. "Na dně moří jsme uložili miliony pneumatik," říká Jack Sobel z Ocean Conservancy. Nikdo prý není schopen skutečně vysvětlit, proč umělé útesy nefungují, ale jednou z nejdůležitějších příčin je zřejmě to, že pneumatiky jsou příliš lehké. Mořské proudy je poměrně snadno mohou kamkoli odnést a každá silnější bouře je rozhodí po mořském dně dříve, něž mají živočichové nebo rostliny šanci se na umělém útesu uchytit. Navíc jsou někteří vědci přesvědčeni, že se z gum uvolňují jedovaté látky.

Například ve Virginii použili automobilové pneumatiky jako stavební materiál na útes před mnoha desítkami let, hurikán Bonnie v roce 1998 je přesto dokázal z jejich místa vyzdvihnout a nakonec byly vyplaveny na břeh v Severní Karolíně.

Podle článku The New York Times 17. 02. 2007. Pro prohlížení nutná bezplatná registrace.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist