https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zravy-mol-v-mexiku-ohrozuje-urodu-opuncii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žravý mol v Mexiku ohrožuje úrodu opuncií

19.2.2007 15:07 | PRAHA/MEXICO CITY (EkoList)
V Mexiku se objevil agresivní mol (Cactoblastis cactorum) s velkým apetitem. Úřady v pátek oznámily, že moli, kteří se objevili poblíž pláží v Cancúnu, mohou být stejného druhu jako ti, co zničili 20 milionů hektarů kaktusů v Austrálii. Napadené opuncie jsou zde však mexickou národní pochoutkou a hlavním zemědělským produktem.
 

cactoblastis cactorum
Cactoblastis cactorum. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Cactoblastis cactorum"
Foto: Peggy Greb/Wikipedia
Mol přistál minulý rok na karibském ostrově Isla Mujeres a spustil velkou operaci vlády na kontrolu hmyzu. Agenti nastražili stovky pastí podél pobřeží a prohledávají hotely i soukromé domy, aby našli další náznaky přítomnosti molů. "Je to válka," řekl Enrique Sanchez, vedoucí odboru zdraví rostlin a živočichů v Mexiku. "Pokud se jich objeví hodně, budeme je muset zkusit zničit pesticidy," dodává.

Obchod s jedlými plody opuncií, jinak nazývanými nopály, přináší Mexiku asi 150 milionů dolarů ročně. Jejich pěstováním se živí asi 10 000 zemědělců. Na trzích a v obchodech po celé zemi je prodavači hbitě zbavují trnů a vrší z nich sytě zelené kupy. Uvařené lístky jsou mazlavé a jedí se s plackami tacos nebo smíchaná s vejci.

Opuncie jsou hlavním zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Příznivci přírodní medicíny tvrdí, že opuncie snižuje cholesterol, léčí obezitu a cukrovku druhého typu a posiluje imunitní systém.

Nenasytný mol Cactoblastis cactorum pochází z Jižní Ameriky, do Austrálie ho přivezli lidé v roce 1925, aby zastavili šíření opuncie, která z jediné rostliny v roce 1839 dosáhla rozlohy 20 milionů hektarů. Za deset let mol zničili prakticky celou populaci opuncií v Queenslandu a Novém jižním Walesu, čímž znovu uvolnil zemědělcům půdu pro obdělávání.

Mol v Mexiku každopádně nemůže poškodit produkci rostlin agáve, z nichž se vyrábí tequila. Agáve vypadá jako kaktus, ale nepatří do stejné čeledi.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist