https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-vedci-chteji-skoncovat-s-testy-na-zviratech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Vědci chtějí skoncovat s testy na zvířatech

13.12.2006 09:46 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Britská komise složená ze zástupců vědeckých společností zřejmě doporučí, aby se ani menší opice již nadále nesměly používat k vědeckým testům léků a léčebných prostředků, píše internetové zpravodajství BBC.
 

pokusný šimpanz
Pokusný šimpanz NASA před vypuštěním do kosmu v roce 1961. Podle encyklopedie Wikipedie tvoří až 0,3 % všech pokusných zvířat primáti a každý rok se jich používá 50 000 v USA a 10 000 v Evropě.
Foto: United States Federal Government /wikipedia.org
Primátů se týká méně než jedno procento testů, které se provádějí na zvířatech. Komise strávila osmnáct měsíců zkoumáním, zda testy prováděné na opicích mají skutečný přínos pro lidské pacienty. Odpůrci vivisekce se zaměřují především na primáty. Podle vědeckého korespondenta BBC Pallaba Ghoshe je používání opic velmi kontroverzní. Tato zvířata totiž mají výrazně vyšší vnímání než ostatní laboratorní zvířata, a tak mnohem více trpí.

Vědecká komise vedená genetikem Davidem Weatherallem si vyslechla argumenty více než tří desítek lidí reprezentujících akademickou sféru, organizace ochránců zvířat, státní správu i zástupce pacientů. Zabývala se také dvaašedesáti studiemi a doporučeními. Tento výzkum vznikl jako společná aktivita Královské společnosti, Wellcome Trustu, Rady pro lékařský výzkum (Medical Research Council) a Akademie lékařských věd (Academy of Medical Sciences).

V loňském roce se ve Velké Británii uskutečnilo 4 500 pokusů na primátech, většina z nich proběhla jako test nových léků. Vědecká obec dlouhodobě argumentuje tím, že role opic je nezastupitelná při výzkumech mozku a že neexistuje žádný účinný způsob jak primáty bezpečně nahradit při testování léčiv. Na druhou stranu odpůrci používání zvířat tvrdí, že primáti jsou jen chabou náhražkou modelů lidských nemocí a že používání opic zklamalo při vývoji léků na základní nemoci, jako je malárie nebo nejrůznější onemocnění srdce. Používání velkých opů, včetně šimpanze nebo gorily, je ve Velké Británii zakázané.

Podle článku BBC Online News 12. 12. 2006.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist